به گزارش پارس نیوز، 

قرن‌هاست که کیمیاگران تلاش دارند تا سنگ جادوی افسانه‌ای را خلق کنند که قادر باشد فلزات پایه را به فلزهای قیمتی به ویژه طلا تبدیل کند. گویا اکنون دانشمندان چینی سرانجام به شیوه این تبدیل‌شکل فلزات ساده به فلزات گرانبها دست یافته‌اند.

به نقل از اسپوتنیک، گروهی از دانشمندان «مؤسسه فیزیک شیمی دالیان» به‌تازگی پژوهشی در «ژورنال پیشرفتهای علوم Science Advances» منتشر کرده‌اند که تشریح می‌‌کند چگونه موفق شده‌اند فلز معمولی مس را به ماده‌ای تبدیل کنند که «بسیار شبیه» طلا و نقره است. فلزی که دانشمندان چینی در آزمایشهای مکرر خود به دست آورده‌اند را می‌توان به عنوان کاتالیزور در واکنشهای شیمیایی تولید الکل از زغال‌سنگ استفاده کرد. تنها فلزات گرانبهایی مانند طلا چنین خصوصیتی دارند.

اسپوتنیک ضمن تشریح آزمایش این دانشمندان چینی بر روی فلز معمولی مس و تبدیل آن به یک فلز قیمتی با استفاده از گاز آرگون می‌افزاید مقاله پژوهشی دانشمندان چینی تأکید می‌کند که ماده جدیدی که از مس معمولی و ارزان‌قیمت به دست آمده را می‌توان جایگزین فلزهای گرانبهای طلا و نقره در تولید دستگاه‌های الکترونیکی کرد که مقدار قابل‌توجهی از این فلزها در تولید آنها استفاده می‌شود.

به نوشته اسپوتنیک، بدل‌کاران و متقلبان نمی‌توانند از این فلز جدید چنیی‌ها استفاده‌ چندانی کنند، زیرا چگالی آن همانند فلز مس است. بنابراین این فلز (جدید چینی‌ها) سبک‌تر از طلاست و تولید شمش‌ها و سکه‌های جعلی طلا راهکار هوشمندانه‌ای نیست.