به گزارش پارس نیوز، 

همزمان با تحرکات ارتش ترکیه و شبه نظامیان سوری مسلح تحت امر آنکارا برای عملیات در شمال سوری، شبه نظامیان کُرد از دمشق خواست به آن‌ها برای مقابله با این عملیات کمک کند.

«سیبان حمو»، سخنگوی شبه نظامیان کرد موسوم به «نیروهای مدافع خلق» شنبه (۲۴ آذر) در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الأوسط گفت که ترکیه با هرچه در توان دارد سعی می‌کند «دستاوردهای» این شبه نظامیان در شمال سوریه را از بین ببرد.

این فرمانده نظامی گفت: «مسئولان اطلاعات ترکیه (میت) اخیرا با مسئولان گروه‌های [مسلح] سوریه دیدار کرده و از آن‌ها خواسته‌اند برای عملیات نظامی شبیه آنچه که در "عفرین" رخ داد، آماده‌ کنند».

سخنگوی شبه نظامیان مدافع خلق (ی.پ.گ) اظهارات اخیر رئیس جمهوری ترکیه در مورد عملیات ارتش این کشور در شمال سوریه را «نادرست» خواند و گفت که آنکارا قصد دارد خاک سوریه را اشغال کند و از این طریق، تغییر جدیدی بر صحنه میدانی و سپس در صحنه سیاسی سوریه تحمیل کند.

رجب طیب اردوغان چهارشنبه گذشته (۲۱ آذر) از تصمیم ترکیه برای انجام عملیات قریب الوقوع علیه شبه نظامیان کرد سوری خبر داد و طی همان روز نیز ارتش ترکیه مواضع این شبه نظامیان را در امتداد مرزهای این کشور با سوریه هدف قرار داد.

سیبان حمو از یک سو دولت سوریه را صرفا «نظاره‌گر» در برابر تحرکات ترکیه خواند، اما از سوی دیگر از آمادگی خود برای همکاری مشترک با دولت سوریه جهت مقابله با عملیات ترکیه خبر داد.

شبه نظامیان مدافع خلق شاخه نظامی حزب «اتحاد دموکراتیک» در سوریه است. عناصر این حزب به همراه شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» که مورد حمایت آمریکاست، شمال و شمال شرق سوریه را تحت سیطره خود دراند.

دولت ترکیه این حزب را شاخه سوریه گروهک تروریستی «حزب کاگران کردستان» (پ.ک.ک) و تروریست می‌داند و بارها به همکای و کمک تسلیحاتی واشنگتن به آن‌ها اعتراض کرده است.

ارتش ترکیه طی یک سال گذشته، برای مقابله با شبه نظامیان کرد، عملیات نظامی «شاخه زیتون» را آغاز کرد و توانست با کمک گروهک ارتش آزاد سوریه منطقه عفرین واقع در شمال سوریه را تحت تصرف خود درآورد.