به گزارش پارس نیوز، 
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست مطبوعاتی اختتامیه گفتگو‌های یمنی در استکهلم سوئد از توافق گروه‌های یمنی درباره بندر الحدیده و شهر تعز خبر داد.

 

او افزود: درباره بندر الحدیده توافق شده است و سازمان ملل متحد به تلاش‌ها برای توزیع کمک‌های بشردوستانه در این کشور کمک خواهد کرد. سازمان ملل نقشی کلیدی در اداره بندر راهبردی الحدیده خواهد داشت. همچنین بر سر کاهش تنش در تعز و تبادل اسرا میان دو طرف توافق شده است. دور جدید مذاکرات صلح یمن اواخر ژانویه پیش بینی شده است.

 

او همچنین گفت: یمن از بحران انسانی بی سابقه‌ای رنج می‌برد و سرنوشت آینده این کشور در دستان دو طرف گفتگوهاست.

 

مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن نیز در نشست خبری که با حضور آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان برگزار شد، به مسئله راه اندازی دوباره فرودگاه‌های یمن اشاره کرد.

 

گریفیتس درباره فرودگاه‌های یمن به خبرنگاران گفت: همانطور که دبیر کل سازمان ملل نیز به این موضوع اشاره کرد، ما همچنان در حال مذاکره کردن در خصوص این مسئله هستیم. در حالی که ما مشغول برگزاری مراسم پایانی هستیم، همکاران ما در پشت صحنه مشغول رد و بدل کردن یادداشت‌ها میان دو طرف در اتاق مذاکرات هستند. به نظر من، ارائه یک برنامه خاص برای چنین مسائلی، اقدام درستی نخواهد بود. اما این موضوع به وضوح مشخص است که گام اولیه و نخست در خصوص مسئله فرودگاه‌ها، گشودن آن‌ها برای پرواز‌های تجاری است و این گشایش احتمالا ابتدا برای پرواز‌های داخلی رخ خواهد داد. سازمان ملل خواهان گشایش فرودگاه‌ها در کوتاهترین زمان ممکن است و طرفین نیز در این خصوص توافق کرده اند.

 

او در ادامه گفت: تمایل دارم چنین تصور کنم که طی چند هفته آینده و شاید هم زودتر ما به توافق دست پیدا خواهیم کرد. ضمناً باید مد نظر داشته باشید که ما برای دستیابی به توافق لازم نیست در اینجا حضور داشته باشیم. ما به مذاکرات ادامه خواهیم داد و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز به این موضوع اشاره کرد. گفتگو‌های سوئد در خارج از سوئد نیز ادامه خواهد داشت.

 

گریفیتس ادامه داد به علاوه می‌خواهم بر موضوعی که دبیر کل به آن اشاره کرد، تاکید کنم. همانطور که می‌دانید، الحدیده هدف دشواری بود. الحدیده، مرکز ثقل جنگ در یمن بود و همواره یکی از مسائلی بود که در مذاکرات مطرح می‌شد. طرفین این گفتگو‌ها باید بدانند که تعهدات آنها، قاطعانه و شدیداً مورد نظارت قرار خواهد داشت و در خصوص عملکرد آن‌ها گزارش تهیه خواهد شد. این موضوع تا پیش از این در یمن رخ نداده بود و این نخستین بار است که چنین اقدامی صورت می‌گیرد.

 

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد هم در کنفرانس مطبوعاتی اختتامیه گفتگو‌های یمنی در استکهلم سوئد با تشکر از هیئت‌های شرکت‌کننده در این گفتگو‌ها گفت: کویت و عمان نقش مهمی در به سرانجام رساندن این دور از گفتگو‌ها ایفا کردند.

 

او افزود: به زودی بیانیه استکهلم را درباره بحران یمن صادر خواهیم کرد.

 

وزیر خارجه سوئد همچنین تاکید کرد کشورش در فوریه آتی، میزبان نشستی درباره حمایت انسانی از یمن خواهد بود.