به گزارش پارس نیوز، 

کنفرانس آب و هوای سازمان ملل در برهه حساسی از واکنش بشریت به گرم شدن کره زمین در حال برگزاری است. 

کشورهای کوچکتر و فقیرتر از کشورهای متمول تر می خواهند به وعده های قید شده خود در توافق آب و هوایی 2015 پاریس عمل کنند. 

سه سال پیش در پاریس، کشورهای شرکت کننده در اجلاس آب و هوایی متعهد شدند از گرمایش زمین جلوگیری کنند و مانع از افزایش دمای هوا شوند. 

اما تاکنون به این وعده جامه عمل پوشانده نشده و جهان شاهد آتش سوزی های مرگبار، گرمای شدید و تندبادهایی است که به واسطه بالا آمدن سطح آب دریاها روی داده است.

همچنین روسای پیشین آب و هوای سازمان ملل در مداخله ای بی سابقه و همزمان با برگزاری اجلاس آب و هوای لهستان، بیانیه مشترکی منتشر کردند و از کشورهای شرکت کننده خواستند برای مقابله با تهدیدهای فوریت دار، اقدام قاطعانه ای اتخاذ کنند.

در این بیانیه آمده است: نادیده گرفتن تاثیرات تغییرات جوی، امر بسیار دشواری است و ما به تغییرات عمیقی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی نیاز داریم. 

در لهستان، کشورهای حاضر باید با مجموعه قوانینی موافقت کنند که برای همه 183 کشور تصویب کننده توافق پاریس خوشایند باشد.

اما نظر به اینکه هنوز گرد و غبار حاصل از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس نخوابیده است، تحقق این امر، دور از فرض است

سران گروه 20 روز شنبه در اجلاس خود در بوینوس آیرس در زمینه انتشار بیانیه ای نهایی توافق کردند مبنی بر اینکه توافق پاریس، توافقی غیرقابل تغییر است. در این بیانیه در عین حال عنوان شد که آمریکا بر تصمیم خود برای خروج از توافق پاریس تاکید دارد.

حتی دستیابی به پیشرفت هایی در اجلاس لهستان در مورد اهداف توافق پاریس ممکن است برای جلوگیری از گرم شدن زمین کافی نباشد، چنانچه برخی گزارش ها در مورد تغییرات جوی موید این مساله است.

برنامه آب و هوای سازمان ملل به تازگی گزارش داد که کمک های داوطلبانه کشورها برای مقابله با گرم شدن زمین که در اجلاس پاریس وعده آن داده شد، باید به سه برابر افزایش یابد.

هر چند که اطلاعات موجود در مورد وضعیت آب و هوایی مشخص است، اجماع سیاسی جهانی در مورد نحوه مقابله با تغییرات جوای، همچنان گیج کننده و نامشخص است. 

«لورنس توبیانا» مدیر بنیاد آب و هوای اروپا و معمار اصلی توافق زیست محیطی پاریس گفت که اجلاس لهستان ممکن است اثر دومینویی خروج آمریکا از توافق پاریس را به اثبات رساند.

در همین راستا، «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری منتخب برزیل در جریان کارزار انتخاباتی اش وعده داد راه آمریکا را در مورد این توافق در پیش گیرد.

حتی با وجودی که شدیدترین هشدارهای زیست محیطی شامل افزایش درجه حرارت زمین و افزایش سطح آب دریاها، موضوعاتی است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته باید در آینده به تنهایی از پس آن برآیند؛ اما بسیاری از کشورهای دیگر همین حالا هم با معضلاتی چون خشکسالی، افزایش سطح آب دریاها و توفان های فاجعه بار دست و پنجه نرم می کنند که تغییرات جوی به آن دامن زده است. 

در همین حال، موضوع اصلی برای بحث و تبادل نظر، نحوه تامین وجوهات لازم برای مقابله با تغییرات جوی است، به طوری که کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هنوز در زمینه مطالبات شان اختلاف نظر دارند. 

کشورهای فقیرتر اینگونه استدلال می کنند که کشورهای متمول که مسئول بخش وسیعی از انتشار گاز کربن هستند، باید به سایرین برای تامین بودجه لازم برای تمهیدات آب و هوایی کمک کنند. 

اما کشورهای ثروتمند به رهبری آمریکا تاکنون در مقابل درخواست ها برای روشنگری بیشتر در زمینه نحوه گزارش کمک های خود، مقاومت کرده اند، امری که براساس اعلام کشورهای در حال توسعه، برای طرح ریزی برنامه های آرمانی در زمینه انرژی سبز، حیاتی است.

«مینا رمام» عضو یک سازمان تحقیقاتی موسوم به «شبکه جهان سوم» گفت: کشورهای توسعه یافته و در راس آنها آمریکا، درصدد اغفال از مسئولیت های تاریخی شان هستند و می گویند که دنیا تغییر کرده است. اما پرسش اینجاست که چطور تضمین می کنید که اقدامات بلندپروازانه به شیوه ای منصفانه انجام شده است؟