به گزارش پارس نیوز، 

تارنمای «الاخبار » موریتانی نوشت، ائتلاف احزاب مخالف دولت ( شامل بیش از 10 حزب ) در بیانیه ای تصریح کردند، بنا بر شهادت رئیس جمهوری آمریکا، اگر عربستان نبود، 'اسراییل' اکنون در تنگنای بزرگی بود.

این احزاب در این بیانیه ،جنایت قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری کشورش در استانبول را شدیدا محکوم کرده و خواستار تحقیقات جدی و فراگیر برای معرفی عاملان اصلی آن و محاکمه آن ها شد.

در این بیانیه آمده است، موضع گیری های بن سلمان باعث آسیب وارد شدن به منافع مسلمانان و عرب ها شده است زیرا او با هماهنگی با آمریکا سعی در از بین بردن حقوق فلسطینی ها دارد و از سوی دیگر ، حقوق بشر و آزادی بیان را زیر پا می گذارد.

این احزاب در ادامه با انتقاد از سیاست های ولیعهد عربستان تصریح کردند، ماموران تحت فرمان بن سلمان خاشقچی را به کنسولگری عربستان در استانبول کشاندند تا او را به قتل برسانند و پس از آن جسد او را تکه تکه کردند و هنوز هم بن سلمان مسئول مستقیم این جنایت محسوب می شود، علاوه بر این، بن سلمان با زیر پا گذاشتن اصل آزادی بیان، سعی در بستن دهان مردم و به زندان انداختن روزنامه نگاران، علما و اندیشمندان دارد.

این احزاب در پایان تاکید کردند همه کسانی که به حقوق فلسطینی ها و بر حق بودن آن ها اعتقاد دارند ، مدافعان حقوق بشر ، آزادی بیان و آزادی مطبوعات باید مخالفت خود را با دیدار بن سلمان از موریتانی اعلام کنند.

روز جمعه نیز گروهی از دانشجویان دانشگاه نواکشوت با برگزاری تجمعی، مخالفت خود را با ورود بن سلمان به کشورشان اعلام کردند و او را جنایتکار دانستند.

ولیعهد عربستان قرار است امروز یکشنبه برای دیداری چند ساعته وارد نواکشوت شود و پس از آن عازم الجزایر می شود.

شماری از وزیران سعودی و از جمله «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان امروز پیش از ورود بن سلمان به نواکشوت رفتند و مورد استقبال «اسماعیل ولد الشیخ احمد » وزیر خارجه موریتانی قرار گرفتند.