به گزارش پارس نیوز، 

همزمان با طرح ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر انجام آزمایش موشک بالستیک از سوی ایران، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس نیز در پیامی توییتری با وی همراهی کرد.

هانت در این پیام مدعی شد: عمیقاً از بابت آزمایش ایران مبنی بر پرتاب یک موشک بالستیک میان‌برد نگران هستیم. این اقدام تحریک‌آمیز، تهدیدآمیز و ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

وی در ادامه ادعای خود می‌افزاید: حمایت ما از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، به هیچ وجه از نگرانی درباره برنامه موشکی ثبات زدای ایران و عزم ما مبنی بر توقف آن نمی‌کاهد.

به گزارش مهر، ادعای هانت در حالی مطرح می‌شود که پمپئو دیروز شنبه ایران را به آزمایش موشک‌ بالستیک متهم کرد!

وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در این خصوص ادعا کرد: ایران به تازگی موشک بالستیکی با بُرد متوسط را آزمایش کرده است که قادر به حمل چند کلاهک است. بُرد این موشک به گونه ای است که امکان هدف قراردادن بخش هایی از اروپا و سراسر خاورمیانه را ممکن می سازد!

در بیانیه پمپئو در این خصوص مدعی شده است: این آزمایش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (موسوم به قطعنامه تأئید برجام) را نقض می کند!

پمپئو در بیانیه ضد ایرانی خود می افزاید: ما اینگونه اقدامات ایران را محکوم می کنیم و از این کشور می خواهیم تا فوراً همه فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیک قادر به حمل کلاهک های هسته ای را متوقف کند.

این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها تصریح کرده است که برنامه موشکی تهران کاملاً جنبه دفاعی دارد و با ماهیت صلح آمیز بوده و ایران هیچگاه به دنبال ساخت و توسعه تسلیحات اتمی نیز نبوده است.

لازم به ذکر است، آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۳ بار در گزارش های خود آشکارا پایبندی ایران را به برجام تأئید و بر فعالیت های هسته ای صلح آمیز تهران نیز تصریح داشته است.