به گزارش پارس نیوز، 

برایان هوک روز پنج شنبه در نشست خبری که در پایگاه نظامی آناکاستیا-بولینگ با تاکید بر اینکه امریکا بر همکاری امارات متحده عربی و اسرائیل تشکر می کند، افزود: ارسال موشک های ایران به حوثی ها برخلاف قطعنامه شورای امنیت بوده است.

وی ادامه داد: مدارکی که داریم از دسامبر گذشته افزایش یافته است و این نشان دهنده افزایش تلاش ایران برای ارسال تسلیحات به گروه های نیابتی خود است. 

هوک که مدعی شد بر اساس قطعنامه 1747 شورای امنیت صدور تسلیحات از سوی ایران ممنوع بوده است، شواهدی که ارائه کرد را نشان دهنده آن چیزی دانست که او صادرات رژیم قانون شکن خواند. 

رئیس گروه اقدام ایران تصویری را نشان داد که می گفت موشک زمین به هوای ساخت ایران به نام صیاد است و علائم ایرانی هم در آن دیده می شود. 

وی که به طور مشخص برای انحراف از فشار بر سعودی ها که در کنگره آمریکا و در جهان شکل گرفته است، این نشست خبری را برگزار کرد، گفت علائم ایرانی گویای آن است که برایشان مهم نیست که برای زیر پاگذاشتن قطعنامه ها شناسایی شوند.

هوک این اقدام را تهدیدی برای هوانوردی در منطقه دانست و ادامه داد: یکی از سلاح های ضد تانک به نام طوفان در انباری در صحرای عرب شناسایی شد. این موشک ها توانایی حوثی ها را افزایش داده است و موشک های فجر هم وجود دارد که در هلمند قندهار یافته ایم.

وی اضافه کرد: این سلاح ها را طالبان و حماس هم استفاده کرده اند. موشک شاهد را هم ائتلاف در افغانستان یافته است که برای انجام تجسس مخفی ساخته شده است. 

رئیس گروه اقدام با بیان اینکه محموله های بزرگی از تسلیحات ساخت ایرانی داریم که به گروه های شیعه داده می شود، گفت: از شیخ خالد به خاطر افشای فعالیت ایران تشکر می کنم.

هوک با اشاره به اظهارات سعید قاسمی که او را فرمانده ارشد سپاه پاسداران خواند، افزود: او به طور علنی بحرین را یکی از استان های ایران خواند و گفت ایران مرکزی برای صدور انقلاب به بحرین است. این دقیقا همان روشی است که ایران برای بی ثبات کردن خاورمیانه استفاده می کند.

وی تاکید کرد آمریکا برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی در کنار بحرین ایستاده است و ما به کار مشترکمان ادامه می دهیم تا محموله های تسلیحاتی را در منطقه شناسایی کنیم. بحرین مقر ناوگان پنجم آمریکا است و این کار ایران تهدیدی برای منطقه است.

رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا که البته اشاره نکرد چرا آمریکا با پیمودن هزاران مایل و آمدن در منطقه، پایگاه نظامی ایجاد کرده است اما اظهار کرد: قطعات کشف شده از موشک ایرانی که حوثی ها به سمت حوثی ها شلیک کرده اند را نشان می دهم که به سمت یک فرودگاه غیرنظامی در ریاض نشانه رفته بود.

هوک که خواست مساله حملات انصارالله یمن را علیه شهروندان نمایش دهد، هیچ گاه به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شهروند یمنی به خصوص کودکان توسط سعودی ها اشاره نکرد اما از اینکه ممکن بوده است یکی از این موشک ها به غیرنظامیان اصابت کند، به شدت ابراز نگرانی کرد!

وی این ها را به عنوان نقش مخرب ایران یاد کرد و گفت: ایران از تسلیحات برای صدور انقلاب و تداوم جنگ ها استفاده می کند و این ها دو بازوی سیاست خارجی ایران هستند، قصد ایران برای افزایش مرگبار بودن و برد این تسلیحات در منطقه بسیار خطرناک است و این مهم است که مناقشات در یمن را به شکل درستی کاهش دهیم.

این به اصطلاح دیپلمات آمریکایی که تنها نوشته ها و اظهارات دیکته شده دیگرانی را قرائت می کرد که عمدتا مدافع تروریست های ضد ایرانی هستند، افزود: ایران هیچ منافع مشروعی در یمن ندارد مگر اینکه بخواهد نفوذ خطرناک خود را در یمن افزایش دهد و کنترل شیعیان را افزایش دهد.

هوک که اعتراف کرد تا کنون رسانه ها از حضور ایران در یمن گزارشی ارائه نکرده اند، برای باورپذیری اظهارات غیر مستند خود، گفت: فجایع انسانی را در یمن افزایش داده است، ایران به تامین مالی و ارائه تسلیحات به شبه نظامیان حوثی پرداخته است. 

وی در اعترافی دیگر، ائتلاف سعودی را همکاران آمریکا دانست که به زعم او میلیون ها دلار به یمنی ها کمک کرده اند، در حالی ایران را متهم به صدور تسلیحات به انصار الله کرد که روز گذشته سنای آمریکا خواستار توقف فروش تسلیحات آمریکایی به ائتلاف سعودی شد. تسلیحاتی که تنها برای کشتار بی گناهان در یمن به مدت سه سال استفاده شده و تمام زیرساخت های این کشور را ویران کرده است. 

رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا افزود: حوثی ها به سمت سعودی موشک شلیک کرده اند و این برنامه ای است که حوثی ها در یمن برای بی ثباتی درمنطقه ادامه می دهند. در ماه های آینده نباید بر نقش ایران به عنوان یک بازیگر مشروع در یمن تاکید کنیم.

این گفته هوک دقیقا گفته و فشار سعودی ها است که تا کنون هم مانع از انجام هرگونه دیدار مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن با ایرانی ها شده است. 

سعودی ها و اربابانشان در حالی که ایران را به بی ثباتی در یمن متهم می کنند و از نفوذ او بر انصار الله سخن می گویند اما تاکنون یک خبر از اینکه برای استفاده از این نفوذ بر انصارالله در آوردن آنها به میز مذاکره دیداری با مقامات ایرانی انجام شده باشد، وجود ندارد و این خود رد اکاذیب آمریکایی ها، سعودی ها و صهیونیست ها است.

وی با این ادعا که در تاریخ هیچ ارتباط مذهبی بین شیعیان 12 امامی ایران با شیعیان پنج امامی یمنی ها وجود نداشته است اما از اینکه ایران در آنجا نفوذ کند ابراز نگرانی کرد و نگفت اگر بین شیعیان اختلاف وجود داشته است، ایران چگونه می تواند آنها را با خود همراه کند.

رئیس گروه اقدام ایران در اظهاراتی آشکار، اصلی ترین دلیل نگرانی خود از نفوذ ایران در یمن را که تا کنون اظهارات بسیار متناقضی را درباره آن ارائه کرده است، این گونه برشمرد که نمی توانیم شاهد ایجاد حزب الله دیگری در یمن باشیم.

هوک ادامه داد: از سال 2006 ایران هزاران موشک با دقت بالا و اسلحه به لبنان داده است و حزب الله اکنون 100 هزار موشک در اختیار دارد و اگر به ایران اجازه داده شود که با همین آزادی عمل در یمن هم کار کند، می توانیم انتظار لبنانی شدن یمن را داشته باشیم.

وی که می کوشید شکست ائتلاف سعودی که با حمایت مشخص و همه جانبه آمریکایی ها البته به منظور فروش بیشتر سلاح انجام شده است را پنهان کند، ایران را متهم کرد که از انصارالله یمن حمایت کرده است.

رئیس گروه اقدام ایران اضافه کرد: ایران می تواند از نفوذ خود برای بی ثبات کردن منطقه ادامه دهد. این کار می تواند در تنگه باب المندب هم بی ثباتی ایجاد کند و به این ترتیب ایران می تواند بر دو تنگه هرمز و باب المندب تسلط یابد.

هوک با اشاره به گسترش نفوذ ایران در سوریه، نزدیکی های بلندی های جولان و لبنان، گفت: ما باید جلوی گسترش نفوذ ایران را در یمن بگیریم.