به گزارش پارس نیوز، 

خاندان حاکم در کره شمالی اخیرا درگیر تنش هسته‌ای با جامعه غرب و علی الخصوص آمریکا شده است. کیم جونگ اون، وارث خاندانی است که اصولش حفظ قدرت به هر بها و با هر وسیله لازم است.

جمهوری خلق کره در گذشته دارای ایدئولوژی مارکسیسم- لنینیسم بوده و اخیرا اهداف گسترده‌ای ازجمله اتحاد دو کره بر اساس شرایط سابق را مطرح کرده است. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که این اهداف تنها به یک اصل کلی بستگی دارند و آن " حفظ رژیم است.

از سوی دیگر آمریکا به عنوان یکی از دشمنان قدیمی کره شمالی همواره اعلام کرده که خواستار کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای این کشور بوده است. موضوع دیگری که حتی در حد شعار واشنگتن به آن رو آورده اعتراض به وضعیت حقوق بشر در کره شمالی است. با تمام این تفاسیر آمریکا حاضر به دستیابی به این اهداف به قیمت جنگ نیست. دستیابی به این هدف هرچند دور از دسترس نیست، اما در نتیجه آن هزاران سرباز آمریکایی کشته شده و کره جنوبی به عنوان متحد ثروتمند آمریکا با خاک یکسان خواهد شد. شاید به همین دلیل است که رؤسای جمهوری آمریکا از دموکرات تا جمهوریخواه درطول این سال‌ها به تهدیدات و مذاکرات خود با کره شمالی ادامه داده‌اند.

کره جنوبی و ژاپن نیز دو کشوری هستند که با توجه به رابطه نزدیک خود با آمریکا و افزایش برد موشک‌های کره شمالی هیچ علاقه‌ای به حل غیردیپلماتیک تنش هسته‌ای پیونگ یانگ ندارند. چین نیز کشوری بود که اوباما در دوره ریاست جمهوری خود امید زیادی به فشار پکن علیه کره شمالی داشت. اما با روی کار آمدن یک رهبر جوان در پیونگ یانگ بار دیگر رابطه کره شمالی و چین به شدت تقویت شد.

روسیه آخرین کشوری است که هم مرز با کره شمالی است و در این بین با توجه به تحولات روز سعی در بهترین بهره‌برداری به نفع خود را دارد. سقوط اتحاد جماهیر شوروی پیونگ یانگ را از حمایت اقتصادی و نظامی محروم کرد و کیم پدر و پسر را مجبور کرد برای ادامه حیات خود به اخاذی هسته‌ای بپردازند. درحال حاضر نیز پوتین تمایلی به دستیابی به یک راه حل نهایی برای موضوع کره شمالی ندارد. تا زمانی که این تنش به یک جنگ واقعی تبدیل نشود، مسکو خوشحال است که موضوعی ذهن آمریکا را به خود درگیر می‌کند. به همین دلیل است که روسیه به تجارت با مسکو می‌پردازد، اما در عین حال اخیرا روابط اقتصادی خود را نیز با کره شمالی افزایش داده است.