به گزارش پارس نیوز، 

گذرگاه مرزی «نصیب» بین اردن و سوریه رسما از 23 مهر ماه گذشته باز شد.

از زمان بازگشایی این گذرگاه که چند بار این مسئله به تعویق افتاد تا کنون شمار زیادی از آوارگان سوری از اردن به کشور خود بازگشته‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که امروز چهارشنبه دهها نفر از آوارگان سوری حاضر در اردوگاههای اردن از طریق گذرگاه نصیب وارد سوریه شده‌اند.

یک منبع امنیتی اردنی اعلام کرد که از زمان بازگشایی گذرگاه نصیب تا 12 آبان ماه گذشته بیش از شش هزار آواره سوری از اردن به کشور خود بازگشته‌ اند.

این منبع گفت که در میان آوارگان سوری که خاک اردن را ترک کردند، 517 سوری حضور دارند که نام آنان رسما به عنوان آواره توسط کمیساریای امور آوارگان سازمان ملل متحد ثبت شده بود.

وی همچنین تأکید کرد که از زمانی بازگشایی گذرگاه نصیب، 20 هزار و 917 اردنی نیز وارد سوریه شده‌اند.

به گفته سازمان ملل متحد 650 هزار آواره سوری در اردن حضور دارند، ولی «امان» تعداد سوریهایی را که در پس از جنگ سوریه به اردن پناهنده شدند، یک ملیون و 300 هزار نفر اعلام کرده است.

در همین راستا، مرکز روسی ویژه پذیرش آوارگان سوری وابسته به وزارت دفاع روسیه نیز 27 آبان اعلام کرد که طی یک روز حدود 960 آواره سوری به کشور خود بازگشته بودند.

گذرگاه نصیب از سال 2015 و پس از اشغال آن توسط گروههای تروریستی بسته شد، ولی ارتش سوریه در تابستان جاری توانست مجددا کنترل آن را به دست گیرد.

وزارت حمل و نقل سوریه چندی پیش اعلام کرده بود که گذرگاه نصیب مجددا فعالیت خود را آغاز کرده است، ولی طرف اردنی تحت فشار آمریکا این مسئله را تکذیب کرد.

 منابع سوری درباره علت تأخیر بازگشایی این گذرگاه اعلام کردند که اردن با تحریک آمریکا در بازگشایی نصیب این دست و آن دست می‌کرده و در تلاش بوده است که در این زمینه دولت سوریه را مقصر جلوه دهد.