به گزارش پارس نیوز، 

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد آمریکا از متحدان اروپایی خود می‌خواهد تا اقدامات بیشتری را برای حمایت از اوکراین انجام دهند از جمله اینکه تحریم‌ها علیه روسیه را به طور کامل اجرا کنند و بار دیگر برنامه مشارکت در پروژه خط لوله گاز نورد استریم 2 را مورد ارزیابی قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: بسیاری از دولت‌ها برای اقدامات روسیه در کریمه، تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کرده‌اند. با این حال به من گفته شده و کارشناسان ما توضیح داده‌اند که تمامی این تحریم‌ها به طور کامل اجرا نشده است. بنابراین این چیزی است که ما از کشورهای اروپایی می‌خواهیم تا درباره آن اقدامات بیشتری انجام دهند.

نائورت همچنین گفت کشورهای اروپایی باید برنامه‌های خود برای مشارکت در پروژه خطوط لوله گاز نورد استریم 2 را مورد بازبینی قرار دهند. این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود: پروژه نورد استریم 2 در حال عبور از کشورهای بسیاری است و به نظر من این همان سوالی است که کشورهای اروپایی باید از خود بپرسند. آیا نورد استریم 2 همان چیزی است که آنها بخواهند آن را ادامه دهد زیرا این پروژه به دولت روسیه کمک می‌کند و آیا آنها می‌خواهند با ادامه مشارکت در پروژه نورد استریم 2 این نوع از حمایت را برای دولت روسیه در این دوره زمانی فراهم کنند.

نورد استریم ۲ یک پروژه بین‌المللی برای ساخت خط لوله گاز است که در سراسر دریای بالتیک از سواحل روسیه تا آلمان امتداد دارد و از کشور‌هایی مانند اوکراین، بلاروس، لهستان و دیگر کشور‌های اروپای شرقی و حوزه دریای بالتیک عبور می‌کند. خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری که در امتداد مسیر نورد استریم است از مناطق اقتصادی و آب‌های پنج کشور از جمله روسیه، فنلاند، سوئد، دانمارک و آلمان عبور می‌کند. ظرفیت این خط لوله ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال خواهد بود. پروژه نورد استریم 2 قرار است تا پایان سال 2019 افتتاح گردد.

روز یکشنبه در پی ورود غیرقانونی سه فروند کشتی اوکراینی به آب‌های سرزمینی روسیه در تنگه «کِرچ»، بین دریای سیاه و دریای آزُف  (Azov)، در نزدیکی شبه‌جزیره کریمه، نیروی دریایی روسیه کشتی‌های اوکراینی را توقیف و ملوانان آنها را نیز بازداشت کرد. رسانه‌های اوکراینی اعلام کردند که در این حادثه تبادل آتش بین نیروهای دریایی روسیه و اوکراین صورت گرفت و چند ملوان اوکراینی نیز زخمی شدند.