به گزارش پارس نیوز، 

یک سازمان ملی تونسی همایشی در حمایت از ملت یمن برگزار و طی آن تجاوزهای ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی به یمن را محکوم کرد. این سازمان همچنین سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به تونس را که قرار است به زودی انجام شود محکوم کرد.

همزمان با برگزاری این همایش، پایتخت تونس نیز شاهد تجمعات گسترده مردمی در محکومیت تجاوزهای رژیم سعودی و نقض حقوق‌بشر در یمن بود.

خبرنگار العالم در تونس در گزارشی با اشاره به برگزاری این همایش با شعار «توقف جنگ علیه یمن» افزود: گروه های ملی و مدنی تونس تحت این عنوان در همایشی برای حمایت از ملت یمن گرد هم آمدند و طی آن کمال الجندوبی، رئیس کمیته کارشناسان سازمان ملل که مسئول پیگیری اوضاع حقوق بشر در یمن است گزارش کمیته را ارائه کرد که در آن جنایات ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی و امارات که در حد جنایات جنگی است، ثبت و ضبط شده است.

الجندوبی گفت: حملات هوایی علت مستقیم مرگ شمار زیادی از مردم و زخمی شدن آنهاست. مسئله دیگر گلوله باران مناطق غیرنظامی است.

در ادامه گزارش آمده است: مخالفت گسترده در تونس با سفر بن سلمان به این کشور نیز در این همایش خود را نشان داد و شرکت کنندگان در آن اعلام کردند استقبال از محمد بن سلمان در تونس با اصول این کشور که مبتنی بر حمایت از فلسطین و محور مقاومت است، همخوانی ندارد.

مختار الطریفی، رئیس افتخاری سازمان تونسی دفاع از حقوق بشر گفت: «از ریاست جمهوری و دولت تونس می خواهیم اگر اصرار دارند بن سلمان به تونس سفر کند، حرف هایی را که باید با صدای بلند زده شود به وی بگویند. باید به او بگویند ما مخالف جنگ و تجاوز علیه یمن و نقض حقوق بشر در این کشور و همچنین نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و دیگر کشورها هستیم. »

رامی الصالحی، مدیر منطقه ای شبکه حقوق بشر در منطقه اروپا و مدیترانه گفت: «تا زمانی که عربستان سعودی نه فقط در قتل جمال خاشقجی (روزنامه نگار عربستانی) بلکه در حوادث یمن و جاهای دیگر دست دارد، (با سفر وی) به شدت مخالفت می کنیم.»

خبرنگار ادامه داد: همزمان با برگزاری این همایش، تجمعات مردمی گسترده‌ای در مخالفت با سفر بن سلمان برگزار شد. بر همین اساس خیابان حبیب بورقیبه در پایتخت تونس شاهد برگزاری تجمعات مردمی علیه عربستان سعودی بود و شرکت کنندگان در آن جنایات عربستان سعودی را محکوم کردند.

اقشار مختلف مردم تونس از جمله سیاستمداران، حقوق‌دانان و فعالان رسانه به خصوص در فضای مجازی، از چند روز پیش و به شیوه های مختلف از جمله با برگزاری تجمعات اعتراض آمیز، خشم و نفرت خود را از سفر محمد بن سلمان به تونس که قرار است امروز صورت بگیرد اعلام می کنند.

یکی دیگر از این شیوه ها انتشار کاریکاتورهایی از ولیعهد سعودی در رسانه ها و روی بنرهاست. بن سلمان که تونسی ها به وی لقب «محمد ارّه» داده‌اند در یکی از این کاریکاتورها در یک دست خود حامل سر جمال خاشقجی  است و در دست دیگرش اره برقی دارد که جسد خاشقجی با آن تکه تکه شده بود. بن سلمان در این کاریکاتور لباس انتحاری های داعشی و جلیقه حاوی مواد منفجره به تن دارد که نماد حمایت سعودی از گروه های تروریستی تکفیری است. تونسی ها با این کاریکاتور بن سلمان را «نماد آدم‌کشی و داعش پروری» دانسته اند.