به گزارش پارس نیوز، 

دولت فرانسه ورود ۱۸ تبعه عربستانی را که در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی مشارکت داشته‌اند به خاک این کشور ممنوع کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود: «قتل جمال خاشقجی جنایتی  بسیار فجیع و افزون بر این اقدامی علیه آزادی مطبوعات و نقض بنیادی‌ترین حقوق انسانی است».

پاریس همچنین خواستار تحقیقات گسترده و شفاف درباره قتل این روزنامه‌نگار سعودی شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «فرانسه خواستار توجه و بررسی کامل  رفتاری است که موجب چنین اقدامی شده است. از مقامات سعودی انتظار می‌رود که پاسخی دقیق، جامع و شفاف ارائه دهند».

پیش از این نیز وزارت امور خارجه آلمان سفر ۱۸ تبعه عربستان سعودی را به علت آنکه مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بودند،   به این کشور ممنوع اعلام کرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی روزنامه واشنگتن پست در روز دوم اکتبر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقامات ارشد عربستان و بخصوص محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) مدعی شدند خاشقجی پس از انجام کار‌های اداری خود کنسولگری عربستان را ترک کرده است. با این حال ریاض پس از نزدیک به سه هفته، به کشته شدن خاشقجی در درون کنسولگری این کشور اذعان کرد و علت آن را درگیری او در داخل کنسولگری عنوان کرد.

طی هفته‌های گذشته حکومت عربستان روایت‌های مختلف و متناقضی از نحوه قتل جمال خاشقجی ارائه کرده است که با انتقاد کشور‌های مختلف روبرو شده و تنها رئیس‌جمهور آمریکا، از روایت سعودی‌ها حمایت می‌کند. دونالد ترامپ هم‌صدا با مقامات سعودی اصرار دارد که این جنایت برنامه‌ریزی‌شده نبوده و کار «عوامل خودسر» است و پادشاه و ولیعهد عربستان در این جنایت فجیع نقشی ندارند.

روزنامه حرّیت چاپ ترکیه روز پنج‌شنبه فاش کرد سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) نواری از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در اختیار دارد که او در آن دستور ساکت کردن صدای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، ولیعهد سعودی در این مکالمه تلفنی ضبط‌ شده از برادرش خالد بن سلمان، سفیر عربستان در آمریکا می‌خواهد که در سریع‌ترین زمان ممکن روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را ساکت کند.