به گزارش پارس نیوز، 

 

 موگرینی روز پنجشنبه در نشست مشترک خبری با 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه در آنکارا گفت: افرادی که واقعا مسئول قتل خاشقچی هستند، باید محاکمه شوند.

وی ضمن اینکه خواستار انجام تحقیقات شفاف و کامل درباره قتل این روزنامه نگار عربستانی شد، افزود: ما تاکنون شاهد انجام تحقیق کاملی در این خصوص نبوده ایم.

موگرینی ادامه دارد: ما همچنان مخالف اجرای حکم اعدام هستیم، اما انتظار داریم که تحقیق کامل، شفاف و عادلانه ای درباره این پرونده انجام شود به نحوی که مطابق با اصول و ارزش ها و مبانی نظام های قضایی ما باشد.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی خواستار محاکمه جدی عاملان اصلی قتل خاشقچی شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه ای درخصوص مناسبات واشنگتن و ریاض، اعلام کرد: آمریکا می خواهد که همچنان شریک قوی عربستان باقی بماند تا بتواند منافع خود، تل آویو و سایر متحدان آمریکا را در منطقه حفظ کند.

ترامپ در حالی این اظهارات را بیان کرده که در بیانیه خود آورده است، به احتمال زیاد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی مطلع بوده است.

خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی که یکی از افراد نزدیک به خاندان سعودی به شمار می رفت و اطلاعات زیادی درباره مقامات ارشد ریاض داشت، روز سه شنبه دوم اکتبر(10 مهر) برای انجام کارهای شخصی خود، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد. ورودی که در نهایت به مرگ دردناک او منجر شد. 

بنابر اخبار منتشر شده در پی تحقیقات انجام شده توسط ترکیه، مقامات این کشور اعلام کردند که جنازه خاشقچی توسط اسید از بین رفته است.

بیش از یک ماه است که از قتل خاشقچی می گذرد، اما نه تنها موضوع قتل وی هنوز موضوع داغ رسانه های جهان است، بلکه این پرونده بحران بی سابقه ای را برای سعودی ها به وجود آورده است.

قتل این روزنامه نگار سعودی واکنش های گسترده جهانی علیه عربستان به ویژه شخص بن سلمان ولیعهد سعودی به همراه داشته که همچنان ادامه دارد. به عقیده جهانیان بن سلمان متهم ردیف اول این جنایت به شمار می رود.