به گزارش پارس نیوز، 

اخیرا «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا در سخنانی که به ظاهر مصداق عینی دخالت در امور داخلی انگلیس محسوب می شود، اعلام کرده است که اگر وی جای «ترزا می» نخست وزیر فعلی این کشور بود، بار دیگر همه پرسی برگزیت را برگزار می کرد!

در ابتدا تصور می شد که دولت انگلیس، در برابر اظهارات نخست وزیر اسپانیا موضع گیری کند اما سکوت ترزا می و دیگر اعضای دولت وی در برابر سانچز، حاکی از بازی هماهنگ شده ای دارد که میان لندن و مادرید و در راستای مهندسی افکار عمومی انگلیس بر سر برگزیت شکل گرفته است.

اظهارات نخست وزیر اسپانیا به خوبی نشان می دهد که مقامات انگلیسی در صدد بهره گیری از توان دیگر سیاستمداران اروپایی در راستای هدایت هدفمند جامعه انگلیس به سوی تغییر تصمیم نهایی در خصوص خروج از اتحادیه اروپاست. چنانچه مشخص است، ترزا می هرگز در این خصوص قصد ندارد از نیت واقعی خود مبنی بر عدم تحقق خروج از اروپا سخنی نزد افکار عمومی کشورش بگوید.

در هر حال، برگزیت همچنان به معمایی سخت و پیچیده در معادلات سیاسی- اقتصادی اروپا و لندن تبدیل شده است. مذاکرات برگزیت میان لندن و بروکسل متوقف شده و از سوی دیگر، شاهد شکل گیری اعتراضات گسترده در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در داخل انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هستیم.

از سویی؛ چندی پیش زمزمه هایی مبنی بر عدم خروج انگلیس از اروپا قوت گرفت. به عنوان مثال، «ژوزف موسکات» نخست وزیر مالت معتقد بود که برگزیت در نهایت رخ نخواهد داد. قبل از آن نیز  «تونی بلر» نخست وزیر اسبق انگلیس و یکی از اصلی ترین مخالفان برگزیت، صراحتا اعلام کرد که شاید خروج انگلیس از اروپا رخ ندهد.

این در حالی است که مطابق همه پرسی صورت گرفته در سال ۲۰۱۶ و نتایج به دست آمده از آن، شهروندان انگلیسی خواستار خروج از اتحادیه اروپا بوده اند.

همان گونه که بارها تاکید شده است، مقامات اروپایی و انگلیسی در حال طراحی یک بازی مشترک در قبال برگزیت هستند. مقامات انگلیسی از یک سو در ظاهر اصرار می ورزند که مذاکرات برگزیت باید پیگیری شود و از سوی دیگر، مقامات اروپایی ابراز امیدواری می کنند که تصمیم شهروندان انگلیسی مبنی بر خروج از اروپا به عینیت نرسد.

 اصرار مقامات انگلیسی و انکار مقامات اروپایی، دو تکه بزرگ از پازلی است که تصویر نهایی آن، عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است.

اگرچه برگزیت، به صورت ذاتی با پیچیدگی هایی روبرو است، اما بسیاری از پیچیدگی هایی که از سوی مقامات انگلیسی و اروپایی در این خصوص مدنظر قرار می گیرد، القایی و نه ذاتی است.

اما سوال مهم و اساسی اینجاست که اگر خروج انگلیس از اروپا و مذاکرات برگزیت به نتیجه ای مشخص و قابل قبول ختم نشود، تکلیف همه پرسی رسمی و عمومی سال گذشته در انگلیس چه می شود؟ آیا می توان نتیجه گرفت که مقامات انگلیسی و اروپایی در حال آماده سازی افکار عمومی برای انصراف از تصمیم خود برای خروج از اروپای واحد هستند؟

 شواهد و مستندات موجود نشان دهنده همین حقیقت است. نباید فراموش کرد که حزب محافظه کار انگلیس که هم اکنون در قدرت قرار دارد، از اصلی ترین مخالفان برگزیت محسوب می شد. حزب کارگر نیز به عنوان رقیب سنتی و اصلی حزب محافظه کار، مخالف خروج از اتحادیه اروپاست.

 از این رو میان دولت اصلی و دولت در سایه انگلیس بر سر این موضوع اتفاق نظر وجود دارد. همین مسئله، منجر به طراحی بازی مشترکی میان محافظه کاران و اعضای حزب کارگر بر سر برگزیت شده است.

بر این اساس؛ باید این حقیقت را پذیرفت که افکار عمومی انگلیس، قربانی بازی هدفمند و در عین حال پیچیده سران انگلیس و اتحادیه اروپا در قبال برگزیت شده اند. آنها هم اکنون با سردرگمی مفرطی موضع گیری ها و مواضع رسمی و غیر رسمی مقامات خود را درباره خروج از اتحادیه اروپا مورد رصد و تحلیل قرار داده و به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا برگزیت اساسا رخ خواهد داد و تصمیم شهروندان انگلیسی در این خصوص به رسمیت شناخته خواهد شد یا خیر؟