به گزارش پارس نیوز، 

' الکس کاپری' استاد ارشد و مدرس در دانشگاه ملی سنگاپور روز پنجشنبه 15 نوامبر (24 آبان) در دیدار با دانشجویان این دانشگاه گفت: درحالی که قدرت های منطقه ای آسیا نظیر چین، ژاپن و هند در تلاش جهت کسب حمایت آمریکا برای سیستم تجارت چند جانبه هستند، غیبت برنامه ریزی شده ترامپ ممکن است سوال هایی درباره میزان تعهد واشنگتن نسبت به آسیا و اقیانوسیه به وجود آورد. این موضوع نشان می دهد آمریکا آن طور که متحدانش تصور می کنند به آن ها متعهد نیست.

انتظار می رود مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا که نماینده دونالد ترامپ در سی و سومین نشست انجمن ملل آسیای جنوب شرقی موسوم به «آ سه آن» در سنگاپور می باشد، جزئیاتی از دیدگاه آمریکا در تقویت تجارت آزاد و باز اقیانوس هند را در طول این سفر مطرح کند.

به گفته کاپری، بیانیه ها و نماد ها بسیار مهم هستند، اینکه چه کسی می آیند، چه چیزی بر روی میز مذاکره می رود، و موضوع مورد بحث چیست؛ به نظر من حضور ترامپ در این اجلاس می توانست بسیار نمایدن باشد.

با این حال همه با این دیدگاه موافق نیستند؛ 'دین چامورو' عضو ارشد یک شرکت مشاوره استراتژیک در مصاحبه با سی ان بی سی گفت: به عقیده من اگر آمریکا واقعا می خواهد کارها به نحو احسنت انجام شود و پیام مهم خود را به گوش مردم برساند، پنس می تواند این را به خوبی انجام دهد. 

وی افزود: من او را دست کم نمی گیرم، پنس در نمایاندن منافع آمریکا به شکلی آگاهانه و درست، توانا ظاهر می شود.

نشست هفته جاری آ سه آن با هدف تعهدات جدید در راستای حل و فصل کشمکش های آسیا و اقیانوسیه از بحران روهینگیا در میانمار تا مناقشات دریای چین جنوبی صورت گرفته است. این نشست از دوشنبه 12 نوامبر (21 آبان) تا پنجشنبه 15 نوامبر (24 آبان) در سنگاپور ادامه خواهد داشت.