به گزارش پارس نیوز، 

نمایندگان پارلمان اروپا خواستار افزایش نظارت‌ها بر صادرات سلاح کشورهای عضو  اتحادیه اروپا شدند.

بنابر گزارش وب‌سایت پارلمان اروپا، نمایندگان این اتحادیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند بی‌توجهی به کنترل نظام‌مند صادرات تسلیحات نظامی کشورهای اروپایی باید با یک سازوکار تحریمی جبران شود. علی‌رغم قواعد پذیرفته‌شده و وجود معیارهای مشخص در خصوص اینکه چه کسی می‌تواند مجوز فروش سلاح داشته باشد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیچ نظارت نظام‌مندی بر روند فروش سلاحهای اروپایی نداشته‌اند، به همین دلیل پارلمان خواستار ایجاد سازوکاری است تا کشورهایی که قواعد موجود را رعایت نمی‌کنند با اعمال تحریم تنبیه شوند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است در قوانین مربوط به صادرات سلاح، اجتناب از سوء‌استاده از حقوق‎بشر و جلوگیری از استفاده از سلاح‌های اروپایی علیه نیروهای مسلح اروپایی بسیار حیاتی است.

نمایندگان پارلمان اروپا در ادامه، فروش تسلیحات نظامی اروپایی به کشوری مانند عربستان را مثال می‌زنند که به گفته آنها «بسیاری از سلاح‌های صادراتی به عربستان با چراغ سبز کشورهای اروپایی انجام شده با اینکه فروش سلاح به ریاض 6 معیار از 8 معیار اصول فروش سلاح اروپایی را نقض و بنابراین کل ساختار نظارتی اتحادیه اروپا را تضعیف کرده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است «فروش کشتی‌های جنگی (به عربستان) موجب تقویت محاصره دریایی یمن شده و جنگنده‌ها و بمب‌ها نیز در عملیات هوایی (ائتلاف سعودی) کارکرد اصلی دارند و نتیجه آن درد و رنج کنونی مردم یمن است».

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین ضمن قدردانی از آلمان و هلند برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی و انتقاد از دیگر کشورهای اروپایی که تاکنون دست به تحریم تسلیحاتی ریاض نزده‌اند خواستار تحریم تسلیحاتی همه کشورهای عضو ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن شدند.