به گزارش پارس نیوز، 

پیش نویس این طرح، شامل ایجاد یک سازوکاری است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اگر آن را رعایت نکنند و به صادرات اسلحه ادامه دهند، تحریم می شوند.

پارلمان اروپا، ائتلاف عربی را تحریم تسلیحاتی می کند 

تهران – ایرنا – اعضای پارلمان اروپا، روز دوشنبه از پیش نویس طرحی خبر داد که در آن از کشورهای عضو می خواهد که فروش تسلیحاتی به تمامی کشورهای شرکت کننده در ائتلاف عربی به سرکردگی فوری تحریم شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، 

پیش نویس این طرح، شامل ایجاد یک سازوکاری در آینده برای تحریم کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که در یکپارچه اروپا در صادرات اسلحه متعهد نیستند.

کمیته امور خارجی پارلمان اروپا با موافقت پیش نویس این طرح،آن را در برنامه هفته جاری خود در استراسبورگ قرار داد.

در متن این سند آمده است: پارلمان اروپا باور دارد که صادرات سلاح به عربستان، امارات و دیگر اعضای ائتلاف تحت رهبری سعودی در یمن، برخلاف موازین است، چرا که براساس گزارش نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، این کشورها دست به نقض گسترده حقوق بشر (در جنگ علیه یمنی ها) زده اند.

در ادامه این پیش نویس تاکید شده است: پارلمان اروپا بار دیگر درخواست خود را برای نیاز مبرم به اعمال تحریم علیه تسلیحات فروش به عربستان، تکرار می کند.

این پیش نویس می افزاید: از نماینده عالی سیاست خارجی و کمیته دفاع و پارلمان می خواهیم که دایره تحریم ها را گسترش دهند تا تمامی اعضای ائتلاف تحت رهبری سعودی در یمن را در برگیرد.

تهیه کنندگان این طرح بر ضرورت ایجاد مکانیزمی برای تحریم اعضایی که موضع مشترک اروپا را در مورد صادرات سلاح به ائتلاف تحت رهبری عربستان، نقض می کنند، تاکید کردند.

آنها با ابراز تاسف از این که برخی از اعضای اتحادیه اروپا، به عملکرد کشورهای ائتلاف عربی (در جنگ یمن) و نیز کاربرد این تسلیحات و مهمات از اروپا توجهی ندارند، اعلام کردند: این امر موجب تضعیف سیستم کنترل اروپا بر فروش تسلیحات شود.

پیش از این نیز، پارلمان اروپا طر حی جداگانه را تصویب کرد که در آن از شورای اروپا می خواست برای اعمال تحریم تسلیحات به عربستان و تحریم این کشور، موضع و جهت گیری خود را توسعه دهند.

در همین راستا، سازمان عفو بین الملل هفته گذشته درباره تداوم درگیری های شدید در الحدیده هشدار داد و اعلام کرد که جان غیر نظامیان در این منطقه بشدت در خطر است.

تحرک پارلمان اروپا همزمان با آن صورت می گیرد که انتظار می رود مجلس نمایندگان امریکا با اکثریت دمکرات، سیاست های سختی در قبال فروش سلاح به عربستان در پیش گیرد، به همین دلیل، ریاض در تکاپوی پیدا کردن جایگزین های دیگر برای تهیه تسلیحات نظامی خود شده است.

در تازه ترین جنایت ائتلاف سعودی، 18 مردادماه گذشته اتوبوس حامل دانش آموزان شهر ضحیان در صعده در غرب یمن،هدف موشکی قرار گرفت که در جریان آن 51 غیر نظامی کشته و 79 نفر دیگر زخمی شدند.

عربستان ظرف سه سال و نیم گذشته، درگیر جنگی خونین در یمن بوده و مردم این کشور را پیوسته با انواع تسلیحات هدف قرار داده است؛ اقدام خودسرانه ای که نتیجه ای جز هزاران کشته، میلیون‌ها آواره و اوضاع وخیم انسانی برجای نگذاشته است.