به گزارش پارس نیوز، 

این بیانیه همچنین خواستار تعلیق عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و منع صدور سلاح از سوی کشورهای غربی به ریاض تا زمان پایان تحقیقات بین المللی درباره جنایت قتل این روزنامه نگار ناراضی شد.

این بیانیه که با نام ' به خاطر انسانیت قتل را متوقف کنید ' منتشر شد از سوی 5 موسسه حقوقی ثبت شده در استانبول و 5 مرکز حقوقی عربی که در لندن فعالیت دارند، امضا شده است .

بیانیه این گروههای حقوقی با اشاره به کشته شدن جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول می نویسد : کشتن خاشقچی جنایتی است که از سوی دولت عربستان انجام گرفته است چرا که تمامی افرادی که متهم به دخالت در قتل این روزنامه نگار هستند از اعضای رسمی دولت سعودی هستند و مرگ خاشقچی در یک مکان دولتی و با حضور نماینده رسمی این کشور در کنسولگری صورت گرفته است و همه این موارد دست داشتن حاکمیت در این جنایت را اثبات می کند.

به گفته گروههای یاد شده تحقیقات درباره قتل خاشقچی باید عادلانه و از سوی جامعه جهانی باشد تا افرادی که در این قتل دخالت داشته اند ، مجازات شوند و به سزای اعمال خود برسند.

در بخشی از این بیانیه آمده است : کشته شدن جمال خاشقچی که به نظر می رسد دلیل آن مخالفت این نویسنده با ولیعهد سعودی است فتح بابی شد تا جنایت های دیگر نظام سعودی برجسته تر شود ؛ جنایت هایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق کمک مالی به برخی گروهها در یمن ، سوریه و مصر انجام شده است .

جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

ریاض در عین حال با متهم کردن شماری از نیروهای اطلاعاتی این کشور به دخالت در ترور خاشقچی تلاش کرد تا ولیعهد این کشور را از اتهام صدور دستور حذف این روزنامه نگار مخالف برهاند. 

ناظران امور منطقه با بر شمردن استدلال های متعدد، بن سلمان ولیعهد سعودی را متهم به دست داشتن در قتل خاشقچی می کنند و معتقدند که نام بردن از افراد دیگر به عنوان قربانی این جنایت، تنها با هدف مبرا کردن ولیعهد جوان از اتهام قتل است.

در جدیدترین تحول راجع به این پرونده ، 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه روز شنبه با اشاره به مبهم بودن برخی سوالات در پرونده قتل جمال خاشقچی توسط ماموران اعزامی از سوی دولت ریاض، خواستار توضیح شفاف آل سعود درباره وضعیت و سرنوشت جسد این روزنامه نگار شد..

وی افزود : اسناد و مدارک جدیدی درباره پرونده قتل خاشقچی نداریم ولی اطلاعات موجود نشان می دهد که 15 مامور اعزامی به استانبول به همراه سه متهم دیگری که در عربستان دستگیر شده اند، هم فاعل و عامل این قتل را می شناسند و هم از سرنوشت جسد خاشقچی مطلع هستند.

رییس جمهوری ترکیه اظهار داشت : آنکارا اسناد و مدارک لازم در باره این پرونده را به مقامات سعودی، آمریکایی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تحویل داده و مقامات ریاض دیگر لازم نیست که درباره این جنایت طفره رفته و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

اردوغان اضافه کرد: به طور قطع مقامات سعودی می دانند که از میان 15 مامور اعزامی چه فرد و یا افرادی قاتل خاشچقی هستند و حکومت ریاض می تواند طی بازجویی از این افراد، به ماهیت رویداد به شکل کامل پی ببرد.