به گزارش پارس نیوز، 

سفیر ترکیه در سازمان ملل متحد روز گذشته در سخنانی اظهار داشت که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید نهادی شفاف‌تر، دموکرات‌تر و پاسخگو باشد.

خبرگزاری «آناتولی» شنبه شب در این زمینه نوشت: «فریدون سینیری اغلو» نماینده ترکیه در سازمان ملل متحد در جریان نشستی در شورای امنیت تحت عنوان «حفظ صلح و امنیت بین الملل» این سخنان را بیان کرد.

 وی در این زمینه اظهار داشت: «شورای امنیت در هنگام انجام کار شفافیت و مسئولیت پذیری بیشتر می‌خواهد.»

این دیپلمات ترکیه‌ای در ادامه گفت: «یک شورای امنیت مسئولیت‌پذیرتر، مکانی بهتر برای اعضای سازمان ملل جهت مقابله با چالش‌های فزاینده بغرنج خواهد بود. افزایش شفافیت و اثربخشی، مشروعیت این سازمان را بیشتر خواهد کرد. این  مسئله به نوبه خود نقش سازمان ملل متحد را در حصول صلح، امنیت و رونق اقتصادی به نفع همگان و با تعهدی تازه به چندجانبه گرایی تقویت خواهد کرد.»

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز از هواداران دیرینه ایجاد اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد است. شعار وی نیز در این زمینه شعار «جهان بزرگتر از پنج» است.

شورای امنیت یکی از ارکان سازمان ملل متحد است و پنج عضو دائم و 10 عضو انتخابی دارد. آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه اعضای دائم شورای امنیت هستند.