به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه رای الیوم در گزارشی نوشت: کاسینا سویتلووا عضو کمیته سیاسیت خارجی و دفاع کنیست (مجلس) اسرائیل گفت که جنگنده‌های اسرائیلی از زمان تحویل سامانه دفاع موشکی "اس ۳۰۰" به سوریه پرواز‌های رزمی جدیدی به سمت خاک سوریه انجام نداده اند. این اظهارات از آن جهت بسیار با اهمیت است که ادعا‌های سابق اسرائیل در این زمینه را رد می‌کند. اسرائیل پیشتر به طور تلویحی ادعا کرده بود که بعد از تحویل این سامانه‌ها نیز بر فراز عمق خاک سوریه پرواز کرده است.

این روزنامه افزود: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - که چندین بار درخواست سفر به موسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به منظور مهار بحران مربوط به سرنگونی هواپیمای روس در نزدیک پایگاه هوایی حمیمم در استان لاذقیه سوریه مطرح کرد و این درخواست با مخالفت روبرو شد- چندین بار تلاش کرد تا القا کند که اسرائیل قادر است تا این موشک‌ها را که معادلات راهبردی در منطقه را تغییر داد، منهدم کند. او این اطلاعات را درز داد که جنگنده‌های آمریکایی "اف ۳۵" قادر به ادامه حملات هوایی خود بدون رهگیری شدن هستند. این درحالی است که آمریکا این جنگنده‌ها را (اخیرا) به خاطر وجود یک نقص فنی خطرناک از خدمت خارج کرد.

روزنامه رای الیوم تاکید کرد: چیزی که نتانیاهو نمی‌تواند درک کند این است که نمی‌توان پوتین را فریب داد. پوتین اساسا از دوستی با نتانیاهو خرسند نیست، زیرا این دوستی یکطرفه و هزینه بر است و بعید نیست که سرنگونی هواپیمای روس را فرصت طلایی برای خلاص شدن از این دوست و پیامد‌های آن یافت؛ به ویژه بعد از اینکه نتانیاهو همه خطوط قرمز را زیر پا گذاشت و با بمباران مواضعی در سوریه در چند کیلومتری پایگاه حمیمیم به روس‌ها اهانت کرد و باعث سرنگونی هواپیمای یاد شده شد که در آن شماری از کارشناسان نخبه روس حضور داشتند.

این روزنامه افزود: نتانیاهو که هواپیماهایش بیش از ۲۰۰ حمله در عمق خاک سوریه انجام دادند، جرات تکرار این تجاوزگری را ندارد، زیرا خوب می‌داند که پاسخ مشترک سوریه و روسیه تکان دهنده خواهد بود و شاید به سرنگونی کابینه اش نیز منجر شود؛ لذا از یک سو سکوت پیشه کرده و از سوی دیگر گزینه‌ای هم ندارد.

رای الیوم نوشت: سوریه از ویرانی‌های این جنگ با قدرت و تجربه بیشتری خارجی می‌شود، زیرا هفت سال دربرابر توطئه‌ها پایداری کرد. توطئه‌هایی که در پس پرده آن قدرت‌های بزرگ و منطقه‌ای و در صدر آن اسرائیل قرار داشتند و فکر می‌کردند که موفقیت آن تضمین شده است.

این روزنامه در پایان تاکید کرد: نتانیاهو بار دیگر دستکم در آینده نزدیک جرات حمله به سوریه را نخواهد داشت، زیرا می‌داند که پاسخ به آن آماده و این بار گزنده خواهد بود.