به گزارش پارس نیوز، 

"بن رودز"، مشاور عالی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" به مسئله قتل "جمال خاشقجی"، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری ترکیه پرداخته و در پاسخ به این پرسش که آیا شما از قتل وی غافلگیر نشدید گفت: خیر، بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی همیشه باعث نگرانی من است. وی تنها یک اصل را دنبال می‌کند و آن دریافت و حفظ قدرت است. در زمینه‌های مشخصی وی تعادل قدرت در عربستان سعودی را نابود کرده است. این کشور همواره یک دولت استبدادی بود، اما تصمیمات در خانواده سلطنتی با هماهنگی گرفته می‌شد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که مسئله عجیب و غریب این است که بن سلمان اعتقاد دارد که همراه با ایالات متحده اجازه دارد هر کاری را انجام دهد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در زمینه سیاست خاورمیانه‌ای او را مطیع خود کرده است. به این ترتیب بن سلمان اجازه دارد در جنگ یمن مداخله کرده، تحریم‌ها علیه قطر را در پیش گرفته و در سیاست لبنان دخالت کند.

وی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و تمام عرصه سیاسی در این کشور را که برای بن سلمان فرش قرمز پهن می‌کنند در قتل خاشقجی مسئول دانسته و گفت: ولیعهد شاه سعودی در بخش‌های بزرگی از اقتصاد و رسانه‌ها به عنوان اصلاح طلب و مدرنیزه ارزیابی می‌شود. وقتی که وی به آمریکا آمده بود با آغوش باز پذیرفته شد در حالی که جنگ یمن همچنان ادامه داشت.

بن رودز در بخش دیگری از این مصاحبه "جراد کوشنر"، داماد ترامپ را عامل ارتباطی کامل برای سعودی‌ها در آمریکا دانسته و گفت: وی نقشی مشابه بن سلمان در عربستان را در آمریکا ایفا می‌کند. در اینجا مسئله پول در میان است. روابط مالی سعودی‌ها در آمریکا ارزش بازبینی و تحقیق را دارد. من بر این عقیده‌ام که اگر دموکرات‌ها در یکی از دو مجلس آمریکا در انتخابات کنگره اکثریت را به دست آورند روابط تجاری بین خانواده سلطنتی عربستان و شرکت‌های ترامپ موضوع بحث خواهد شد. حاکمان عربستان سعودی و امارات به خوبی می‌دانند که چگونه آمریکا را به چنگ بیاندازند. در اروپا ممکن است این مسئله به سختی قابل درک باشد که سعودی‌ها و اماراتی‌ها به طور منظم سیاستمداران آمریکایی و رهبران اقتصادی را در هتل‌های لوکسی دعوت می‌کنند. کسی که به سیاست عربستان سعودی یا امارات انتقاد وارد کند دیگر دعوت نمی‌شود.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که آمریکا حمایت‌ها از عربستان سعودی در جنگ یمن را متوقف کرده و ارسال تسلیحات به این کشور را به حال تعلیق درآورد.

مشاور اوباما افزود: اگر دموکرات‌ها در یکی از مجالس آمریکا در انتخابات کنگره اکثریت را به دست آورند مناسبات آمریکا و عربستان سعودی به موضوع مورد بحث سیاسی تبدیل خواهد شد. امروزه تلاش‌هایی در کنگره شکل گرفته است تا حمایت‌های آمریکا برای سعودی‌ها در جنگ یمن متوقف شود.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه با توجه به تجربه حضور خود در کاخ سفید گفت: من نمی‌توانم باور کنم که یک چنین اقدام دقیق برنامه ریزی شده مانند قتل خاشقجی بدون اطلاع سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بتواند انجام شود. وی همچنین این را بعید دانست که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا کاخ سفید را درباره قتل خاشقجی مطلع نکرده باشد.

بن رودز همچنین درباره پیش بینی خود از انتخابات کنگره گفت: این احتمال وجود دارد که یک اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان و نه در سنای آمریکا شکل گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در این صورت انتخاب دوباره ترامپ تحت تاثیر قرار می‌گیرد گفت: حداقل احتمال انتخاب مجدد وی کمتر می‌شود.

مشاور اوباما تصریح کرد که حالا ایالات متحده از هر حاکم مستبدی در خاورمیانه حمایت می‌کند.

وی درباره هدف بزرگ اوباما برای خروج آمریکا از جنگ‌های خاورمیانه هم گفت: وی نتوانست به این جنگ‌ها خاتمه دهد، اما حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق و افغانستان را از ۱۸۰ هزار به ۱۵ هزار کاهش داد. من حالا کنجکاوم بدانم چه کسی می‌خواهد این جنگ‌ها را پایان دهد.

وی تنها مورد اشتراک بین ترامپ و اوباما را این دانست که آن‌ها نمی‌خواستند دیگر پلیس جهانی باشند.

رودز گفت:، اما در دوران ترامپ نه تنها دیگر هیچ پلیس جهانی در آمریکا نیست بلکه هیچ دیپلماسی جهانی هم دیگر وجود ندارد.