به گزارش پارس نیوز، 

وزارت خزانه داری آمریکا در نظر دارد در آستانه اجرایی شدن دور دوم تحریم‌ها علیه ایران، اعمال تحریم بر سوئیفت که یک سرویس پیام‌رسان مالی مستقر در بلژیک است و موجب تسهیل روند تراکنش‌های مالی گسترده در سراسر جهان می‌شود را بررسی کند.

این حرکت به معنای اعمال فشار بر سوئیفت برای جداکردن ایران از این شبکه  و اجبار آن برای جداسازی بانک‌های ایرانی از سامانه بانکی جهانی است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا پیش از این تایید کرده بود که شرایط برای کشور‌هایی که خواستار مجوز برای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران هستند به مراتب سخت‌تر از دوره [ریاست جمهوری] اوباما خواهد بود. او همچنین افزایش نگرانی‌ها در خصوص رشد بهای نفت را رد و اعلام کرد بازار پیشتر با زیان دهی ناشی از کمبود نفت مواجه شده است.

منوچین مدعی شده بود کشور‌ها در نهایت باید واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.

واشنگتن با فشار بر سوئیفت قصد دارد دسترسی ایران را به این سامانه قطع کند. اگر چه آمریکا از اکثریت اعضا در هیئت مدیره سوئیفت برخوردار نیست، اما قادر است سوئیفت را در صورت قطع نکردن دسترسی ایران، مجازات کند.

بسیاری از مقامات آمریکایی از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اتخاذ موضع سختگیرانه در قبال سوئیفت موافق هستند.