به گزارش پارس نیوز، 

در بیانیه نشست چهارجانبه استانبول علاوه بر تشکیل کمیته قانون اساسی در ژنو، بر موضوع در نظر گرفتن شرایط برای اصلاح قانون اساسی تحت نظارت سازمان ملل تاکید شده است.

در این بیانیه ضمن تاکید بر اصلاح قانون اساسی مبتنی بر بالاترین استانداردها و دارای شفافیت، زمینه سازی برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سوریه درخواست شده است.

در این بیانیه بر استقلال، یکپارچگی سیاسی و تمامیت ارضی سوریه تاکید شده و آمده است: باید همه گروه های تروریستی در منطقه از میان برچیده شود.

در این بیانیه، چهار کشور بر تداوم آتش بس در سوریه و به خصوص ادلب تاکید و اعلام کردند: سران ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه علاوه بر مخالفت خود با استفاده از سلاح های شیمیایی از طرف های حاضر در سوریه می خواهند که مفاد توافقنامه مربوط را رعایت کنند.

سران کشورهای شرکت کننده همچنین در بیانیه نشست استانبول، با تاکید بر تداوم مبارزه با تروریسم، و اهمیت آتش بس پایدار از طریق پایبندی همه طرف ها به آن تاکید کردند.

در این بیانیه نشست، سران کشورهای شرکت کننده متعهد به همکاری برای ایجاد یک راه حل سیاسی به منظور تامین شروط لازم جهت برقراری صلح و ثبات در سوریه شدند.

همچنین بر اساس بیانیه منتشر شده، سران شرکت کننده در نشست استانبول با اشاره به تامین شروط لازم در سراسر سوریه به منظور بازگشت داوطلبانه پناهجویان و آوارگان در امنیت کامل به محل زندگی خود در سوریه، بر محافظت از آنها تاکید کردند.

در این بیانیه کشورهای شرکت کننده بر محافظت از افرادی که به محل زندگی خود در سوریه باز گشته اند، مقابل درگیری مسلحانه، اعمال فشار سیاسی و دستگیری خودسرانه و تامین زیرساخت انسانی از جمله آب، برق و خدمات اجتماعی و بهداشتی برای آنها تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، نشست چهار جانبه درباره سوریه با حضور رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به همراه استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه عصر روز شنبه در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

در این نشست چهارجانبه، تلاش برای یافتن راه حل سیاسی پایدار برای بحران جنگ داخلی سوریه و اجرای آتش بس در ادلب مورد بررسی سران چهار کشور شرکت کننده قرار گرفت.

اردوغان رییس جمهوری ترکیه حدود یک ماه پیش با ادعای 'احتمال بروز یک فاجعه انسانی در شهر ادلب سوریه' از برگزاری این نشست خبر داده بود.