به گزارش پارس نیوز، 

بعد از اینکه چندی پیش ایتالیا بودجه بحث برانگیز خود را تصویب کرده و آن را به بروکسل ارائه داده و این بودجه هم از طرف کمیسیون اروپا رد شد مناقشات درباره این مسئله همچنان ادامه دارد.

در همین راستا "سباستین کورس"، صدر اعظم اتریش و رئیس دوره ای اتحادیه اروپا اظهار داشته است که ما نمی خواهیم دوباره یک مورد مشابه یونان در اتحادیه اروپا شکل بگیرد. ما باید از بحران مالی اخیر و شرایط یونان درس بگیریم. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است که ما به قواعد پایبند باشیم بخصوص زمانی که مسئله ثبات مالی اتحادیه اروپا مطرح است. این مسئله همچنین درباره ایتالیا هم اعتبار دارد. از این رو من کاملا از تصمیم کمیسیون اروپا درباره طرح بودجه ایتالیا حمایت می کنم.

"سباستین کورس" همچنین از ایتالیا خواست که درخواست کمیسیون اروپاییی برای تغییر در طرح بودجه خود را بپذیرد. وی تصریح کرد که ما همه باید برای کاهش بار بدهی های در اتحادیه اروپا مبارزه کنیم تا شایسته رقابت شویم.

صدر اعظم اتریش طرح بودجه ایتالیا در شکل فعلی آن را غیر قابل قبول دانسته و گفت: با این طرح بودجه، بدهی ها افزایش پیدا می کند در حالی که ما همچنان با عواقب بحران  مالی اخیر مبارزه می کنیم.

معاون نخست وزیر ایتالیا، "لوئیجی دی مایو"، هم در سخنانی این اتهامات را رد کرده و انتقاد شدیدی به اظهارات صدر اعظم اتریش وارد کرده و گفته است: دولت ایتالیا در تلاش است مزایای بودجه ایتالیا را به کمیسیون توضیح دهد. فرانسه هم باید توضیح دهد که چرا به اهداف کسری بودجه وفادار نیست. وی در عین حال اعلام کرد که ایتالیا هیچ تصمیمی برای خروج از اتحادیه روپا و یا منطقه یور ندارد.

معاون نخست وزیر ایتالیا همچنین تصریح کرد که رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا هم با اظهارات خود در مسموم شدن بیشتر فضا سهم دارد. ما می خواهیم یک طرح بودجه ای را اجرایی کنیم که به نفع ضعیف تر ها باشد.

رئیس بانک مرکزی اروپا از ایتالیا درخواست کرده است که قواعد بودجه ای اتحادیه اروپا پایبند باشد.

چندی پیش یک نماینده حزب لیگ شمال ایتالیا در فرمی خاص به رد بودجه ایتالیا از طرف کمیسیون اروپایی واکنش نشان داده و یادداشت کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا در این باره را با قراردادن زیر کفش خود محکوم کرد.

کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا هم در واکنش به این اقدام نماینده ایتالیایی وی را فاشیست نامیده است. وی این نوع رفتار وی را عجیب و غریب نامید.

کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا طرح بودجه ایتالیا را رد کرده و خواستار بهبود آن شده است.

دولت ایتالیا در طرح بودجه پیشنهادی خود یک میزان بدهی های بسیار بالاتری از آنچه با بروکسل توافق کرده است را برنامه ریزی کرده است. ایتالیا با 131 درصد تولید ناخالص داخلی دومین کشور بدهکار عضو اتحادیه اروپا بعد از یونان است. کمیسیون اتحادیه اروپا نگران خطرات سرایت این وضعیت ایتالیا به دیگر کشورهای اروپایی است.

حالا در این شرایط ، "یان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در مناقشات بودجه ای با ایتالیا بر ادامه گفتگوها با دولت این کشور برای حل این مسئله تاکید کرده است.

وی در عین حال تاکید کرده است که نگران وضعیت ضد اروپایی است که گاهی اوقات از دلایل سیاست داخلی در ایتالیا شکل می گیرد.

یونکر در واکنش به اظهارات تند وزیر کشور ایتالیا در جریان مناقشات بودجه ای گفت که شریک مذاکرات او در ایتالیا نخست وزیر این کشور و نه وزیر کشور است.

"متئو سالوینی"، وزیر کشور ایتالیا اوایل اکتبر در اظهارتی گفته بود که رئیس کمیسیون اروپایی و کمیسر امور اقتصادی این اتحادیه دشمنان واقعی اتحادیه اروپا هستند.

گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا هم در مصاحبه ای با اشپیگل گفته است که کسری بودجه برنامه ریزی شده توسط ایتالیا با افزایش 2.4 درصد برای سال 2019 بخصوص یک مسئله است چرا که دولت ایتالیا به این ترتیب روند اصلاحات را تامین مالی نمی کند.