به گزارش پارس نیوز، 

فرمانده سابق نظامیان آمریکا در اروپا گفت با توجه به اینکه واشنگتن دیگر قادر نخواهد بود از اروپا در برابر روسیه محافظت کند و در عین حال با چین نیز بجنگد، از ناتو خواست تلاش های خود را برای تقویت توانایی های دفاعی تشدید کند.

بن هاجز (Ben Hodges) از فرماندهان سابق آمریکا در اروپا گفت آمریکا احتمالا ظرف پانزده سال آینده با چین وارد جنگ خواهد شد.

هاجز که در مجمع امنیتی ورشو در لهستان صحبت می کرد، گفت کشورهای اروپایی باید برای مقابله با روسیه تلاش های بیشتری داشته باشند چرا که آمریکا باید برای دفاع از منافع خود در حوزه اقیانوس آرام، تمرکز بیشتری را معطوف این منطقه کند.

وی گفت: «ایالات متحده به یک ستون بسیار مستحکم اروپایی نیاز دارد. من معتقدم– هر چند این غیر قابل اجتناب نیست – اما ظرف پانزده سال آینده به احتمال بسیار قوی ما با چین وارد جنگ خواهیم شد.»

این فرمانده پیشین آمریکایی افزود: «آمریکا این ظرفیت را ندارد که تمام کارهایی که در اروپا انجام می دهد را برای مقابله با تهدید چین در حوزه اقیانوس آرام هم انجام دهد.»

اظهارات هاجز به نوعی تکرار مواضع پیشین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است که بارها از اینکه بخش اعظم مسئولیت های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به گردن واشنگتن افتاده و شرکای اروپایی واشنگتن هم حاضر به پذیرش مسئولیت های بیشتر نیستند، شکایت کرده است.

به گفته این فرمانده آمریکایی، تداوم تنش‌ها میان آمریکا و چین در دریای چین جنوبی، تداوم سرقت فناوری های آمریکایی به وسیله چین و تلاش های مداوم چین برای به دست گرفتن کنترل زیرساخت ها در سراسر جهان از طریق تامین مالی طرح های توسعه ای از جمله نشانه های جنگ قریب الوقوع جنگ آمریکا با چین هستند.

به گفته این فرمانده آمریکایی، چین به طور خاص در اروپا کنترل ده درصد بنادر دریایی را در دست دارد.

هاجز در فاصله سال های 2014 تا 2017 فرمانده نظامیان آمریکایی مستقر در اروپا بود. او اکنون متخصص مسائل راهبردی در مرکز تحلیل های سیاستی اروپا از اندیشکده های مستقر در واشنگتن است.