به گزارش پارس نیوز، 

«مایک پمپئو» در نشست خبری در محل وزارت خارجه آمریکا با بیان توافق همه نیروهای دست اندرکار برای حل مشکل افغانستان با شیوه مذاکره، گفت:امیدواریم پاکستان نیز آن گونه که مورد نظر ماست، در این زمینه همکاری کند

وی ادامه داد:انتظار داریم پاکستان به تروریست‌ها اجازه ندهد در مرزهای غربی این کشور مخفی شوند و از این واضح تر نمی‌توانیم انتظارات خود را بیان کنیم.

پمپئو توضیح داد:پناه دادن به طالبان و شبکه «حقانی» قابل پذیرش نخواهد بود و پاکستان باید این هشدار را جدی بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت:انتظار ما این است که پاکستان پناهگاه تروریست ها در مرزهای غربی نباشد و اگر اسلام آباد با صداقت این کار را نکند باید پاسخگو شود.

پمپئو تصریح کرد: همه می خواهند که در افغانستان آشتی و صلح وجود داشته باشد، اما با وجود پناهگاهی برای طالبان، شبکه حقانی و دیگر تروریست ها در داخل پاکستان، نمی توان به این هدف دست یافت. 

پیشتر معاون وزیر خارجه‌ امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی نیز در دیدار با وزیر خارجه پاکستان گفت که اسلام آباد، باید فشارها را بر طالبان افزایش دهد، تا آنان به مذاکره صلح تن دهند.

«آلیس ولز» در سفر اخیرش به پاکستان همچنین در دیدار با فرمانده ارتش پاکستان، خواهان اقدام عملی اسلام آباد برضد گروه های تروریستی شده که صلح و ثبات در افغانستان را با خطر روبه رو کرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین پس از انتخاب «عمران‌خان» به عنوان نخست وزیر پاکستان در تماس تلفنی با وی تصمیم قاطع اسلام آباد برای مبارزه با تروریسم و کمک به فرایند صلح افغانستان را خواستار شد.

آمریکایی ها پس از نزدیک به 18 سال حضور در افغانستان و نقشی که در بهانه تداوم جنگ و کشتار مردم در این کشور نزد گروه های تروریستی دارند، به آنچه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت و صلح از راه جنگ بود و می خواستند، نرسیدند و به تازگی تلاش هایی را برای رسیدن به اهداف از محل گفت و گو برای صلح دنبال می کنند که البته هر چند وقت یک بار باز رشته ها را پنبه می کنند.

آمریکا برای پیگیری صلح به تازگی «زلمی خلیل زاد» دیپلمات افغانی الاصل آمریکایی را که سابقه سفیری آن کشور را در افغانستان دارد برای پیشبرد امور گفت و گوها با طالبان مامور کرد که وی هم دیدارهایی با مقام های پاکستان و افغان داشته و کار خود را به صورت رسمی برای رسیدن به این هدف آغاز کرده است.