به گزارش پارس نیوز، 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که از زمان آغاز ماجرای مفقود شدن و سپس تایید قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، واکنش‌های ضد و نقیضی نشان داده است، برای نخستین بار در مصاحبه با «وال استریت ژورنال» این احتمال را مطرح کرد که شاید محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ماجرای قتل خاشقجی دخیل بوده است چرا که به قول وی «بن سلمان است که کنترل امور عربستان را به دست دارد».

این درحالی است که عربستان سعودی کمتر از یک هفته پیش، به قتل خاشقجی در ساختمان کنسولگری خود اعتراف کرد و مدعی شد این حادثه اتفاقی و در نتیجه درگیری رخ داده است- روایتی که ترامپ هم آن را قابل اعتماد توصیف کرد!

اما درست درحالی که وزارت خارجه آمریکا مدعی است که عاملان قتل خاشقجی را تحریم خواهد کرد؛ ترامپ هم در اظهارنظری که می‌تواند نشانه تغییر مواضع وی باشد ترجیح داد ملک سلمان را از اتهام دخالت در قتل مبرا کرده و به‌جای وی، بار تردیدها پیرامون این واقعه را به گردن ولیعهد خودکامه سعودی بیندازد.

وی در این باره گفت: خوب، ولیعهد گرداننده امور است و اگر کسی دخالتی در این موضوع داشته باشد، خود او می‌تواند باشد.

البته ترامپ باز هم روایت بن سلمان را تکرار کرد و گفت در صحبت با وی تاکید کرده که چیزی از ماجرا نمی‌دانسته و نقشه این قتل هم در سطوح پایین سیاسی اتخاذ شده است!

بعد ترامپ با اندکی مکث ادامه داد: می‌خواهم آنها را باور کنم. واقعاٌ دلم چنین چیزی را می‌خواهد.

این در حالی است که ترامپ دیروز در جمع خبرنگاران از بابت اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مواضع سختی را علیه ریاض اتخاذ کرده بود به وی انتقاد کرد و گفت تا وقتی همه حقایق درباره قتل خاشقجی را در اختیار نداشته باشم؛ با اردوغان در این ارزیابی همراهی نخواهم کرد.

به گزارش مهر، در هر صورت ضد و نقیض گویی ترامپ امر بی‌سابقه‌ای نیست و شاید وی با هدف کاهش فشار افکار عمومی از بابت انعطاف‌پذیری در برابر سعودی‌ها، احتمال دخالت ولیعهد سعودی در ماجرای قتل خاشقجی را مطرح کرده است. به هر حال، وی پیشتر هم گفته بود که تنبیه عربستان به تحریم تسلیحاتی این کشور منجر نخواهد شد و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز دیروز در جدیدترین اظهارنظر خود مدعی شد منافع راهبردی واشنگتن در روابط با ریاض در جای خود باقی است و تغییری در آن رخ نخواهد داد.

با این حال، پمپئو اعلام کرد: واشنگتن روادید افرادی را که ثابت شود در مرگ خاشقجی دست داشته اند، لغو خواهد کرد.