به گزارش پارس نیوز، 

«مایک پنس»، معاون «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که اگر این کشور بخواهد عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده «جمال خاشقچی»، نویسنده و خبرنگار منتقد آل سعود تحریم کند، تصمیم آن با ترامپ است.

شبکه الجزیره قطر سه‌شنبه گزارش داد که پنس در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال اعمال تحریم‌ها علیه ریاض گفت که این احتمال هست ولی تصمیم گیرنده در این ارتباط شخص رئیس جمهور است.

او مدعی شد که کشورش همه حقایق در ارتباط با قتل خاشقچی را کشف و منتشر خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا  همچنین گفت: «به زودی در خصوص اتفاق‌هایی که اردوغان در خصوص [مرگ] خاشقچی گفته، سؤال‌هایی خواهیم پرسید».

«رجب طیب اردوغان»، امروز طی سخنرانی خود در پارلمان این کشور با ارائه برخی جزئیات به پرونده قتل مشکوک خاشقچی در کنسولگری سعودی واقع در شهر استانبول، گفت که این قتل «برنامه‌ریزی شده بود».

جمال خاشقچی دوم مهرماه بعد از حضور در کنسولگری سعودی ناپدید شد که از همان روز حادثه، رسانه‌ها انگشت اتهام را به سوی مقامات سعودی نشانه گرفتند.

دادستانی کل عربستان سعودی بعد از دو هفته فشارها و سردرگمی این کشور، بالآخره با صدور بیانه‌ای اذعان کرد که خاشقچی در جریان بازجویی در ساختمان کنسولگری سعودی، طی «درگیری و تنش» کشته شده است.

انتشار خبر قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی موجی از انتقادها و اعتراض‌های جهانی به این مسئله را در پی داشت به گونه‌ای که بسیاری از کشورهای غربی خواهان تنبیه ریاض و اعمال تحریم‌هایی بر مقام‌های سعودی شده‌اند.

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که کشورش توانسته ده‌ها میلیارد دلار در قالب قرارداد فروش سلاح و تجهیزات نظامی از سعودی‌ها به دست بیاورد، بارها گفته اعمال تحریم‌ها علیه سعودی‌ها بیش از آن که به ضرر ریاض باشد، به ضرر واشنگتن است. 

ترامپ حتی در یکی از سخنرانی‌های خود، توقف فروش تسلیحات آمریکا به سعودی در ماجرای قاشقچی را «خودتحریمی» خوانده است.