به گزارش پارس نیوز، 

 روز دوشنبه با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس یا روسیه سفید گفت وگو کرده است تا در جریان چند و چون روابط تهران و مینسک قرار بگیرد و دلایل این دستاورد را از زبان سفیر ایران جویا شود.
مصطفی اویسی در مواجهه با نخستین پرسش خبرنگار ایرنا درباره چگونگی مثبت شدن تراز تجاری دو کشور و افزایش بی سابقه آن گفت: خوشبختانه ایران و بلاروس در سال گذشته به بالاترین میزان تراز تجاری رسیدند یعنی 154.1 میلیون دلار که طی 25 سال گذشته رقم بی سابقه ای محسوب می شود.
وی افزود: علاوه بر این سهم صادرات ایران به ارزش 81.8 میلیون دلار در مقایسه با دوره مشابه سال قبل از آن، افزایش 15 برابری داشته است و همانطور که اشاره کردید برای نخستین بار تراز بازرگانی به نفع ایران رقم خورده است.
سفیر ایران ادامه داد: ما سال گذشته مذاکرات فشرده و سودمندی با طرف بلاروسی در حوزه همکاری های نفتی داشتیم که در نتیجه منجر به صادرات دو محموله نفتی ایران به بلاروس شد که تاثیر قابل توجهی در ارتقای سطح مبادلات و نیز توازن در روابط اقتصادی دو کشور داشت.
وی گفت: علاوه بر موضوعات جاری، همکاری تهران و مینسک در حوزه دارویی، کشاورزی، واردات گوشت گاو، اتوبوس های برقی، توسعه متقابل صنعت گردشگری و همکاری های ورزشی رشد کرده است و مسئولان بخش های مختلف دو کشور در حال مذاکره و گفت وگو برای گسترش روابط هستند.
به گفته سفیر ایران در بلاروس، در صورت نهایی شدن توافقات قطعا شاهد توسعه بیشتر مناسبات دوجانبه خواهیم بود و من امیدوارم در مدتی که سفیر ایران در بلاروس هستم، شاهد تحقق هدف گذاری یک میلیارد دلاری میان دو کشور باشیم که در دیدار اخیر روسای مجلس ایران و بلاروس نیز بر آن تاکید شد.

** ایران و بلاروس به دنبال لغو روادید گردشگری هستند
سفیر ایران در بلاروس در واکنش به این پرسش که چشم اندازی برای لغو روادید میان دو کشور وجود دارد؟ گفت: اکنون دارندگان گذرنامه های عادی برای تردد بین دو کشور باید درخواست روادید دهند.
اویسی ادامه داد: فرایند تسهیل صدور روادید برای گذرنامه های عادی بین دو کشور شهریورماه گذشته در دستور کار پنجمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی در تهران قرار گرفت و توافق شد تا دو طرف گام هایی برای لغو روادید گروه های سازمان یافته گردشگری بردارند.
وی افزود: مطابق آمارهای چند سال اخیر، میانگین بازدیدهایی که شهروندان دو کشور داشته اند بین سه تا چهار هزار نفر بوده است که البته سهم بازدید شهروندان ایرانی در مقایسه با شهروندان بلاروسی بیشتر است.
سفیر ایران اظهار داشت: بخشی از این بازدید ها به برگزاری دوره های مختلف آموزشی و نیز تبادل گروه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی باز می گردد که در نتیجه گسترش روابط تهران و مینسک بیشتر شده است.
اویسی ادامه داد: خوشبختانه تعاملات منظمی میان بخش های مختلف دو کشور در حال برقراری است و امیدوارم با تصمیماتی که در جریان نشست اخیر کمیسیون مشترک کنسولی دو کشور اتخاذ شده است در بخش گردشگری نیز در آینده نزدیک تحولات ملموسی رخ دهد.

** برداشتن موانع تجاری در اولویت کاری سفارت ایران در بلاروس است
سفیر ایران در ادامه به تشریح مشکلات تجار و بازرگانان ایرانی برای کار در بلاروس اشاره کرد و گفت: برخی از مشکلات تجاری مربوط به شرایط اقتصادی و نیز موضوعات فنی در دو طرف است که از جمله آنها می توان به ممنوعیت های مرتبط با واردات متقابل برخی اقلام، بخشنامه های تخصصی برای صادرات و واردات کالاها، تخصیص ارز و پیمان سپاری ارزی اشاره کرد.
اویسی عدم برقراری و توسعه مناسبات متقابل بانکی و بطور خاص مشکلات مربوط به گشایش اعتبار اسنادی (LC)، منطبق نبودن استانداردها و طراحی محصولات صادراتی ایران با نیازهای بازار هدف، مشکلات مربوط به حمل و نقل در کشور ثالث با توجه به عدم دسترسی به دریا و نیز توقف پرواز مستقیم بین دو کشور و هزینه های سربار در پایانه های حمل ونقل و مرزها در کنار برخی اختلالات و کارشکنی های ناشی از اعمال تحریم های موجود علیه ایران و بلاروس را از دیگر مشکلات موجود در مسیر گسترش روزافزون روابط دانست.
سفیر ایران در بلاروس دشواری در اخذ روادید برای گردشگران و تجار ایرانی را از دیگر عواملی دانست که نقش بازدارنده ای در روند تحرک و تردد بیشتر و بالتبع دور ماندن آنها از تغییرات و معادلات حاکم بر بازارهای هدف داشته است.
اویسی ابراز امیدواری کرد که در نتیجه نشست اخیر کمیسیون مشترک کنسولی در تهران، برخی موانع در این خصوص رفع شود ضمن اینکه دو کشور تلاش کرده اند با فعال کردن کارگروه های مختلف تخصصی از جمله صنعتی، تجاری، نفتی، کشاورزی، دارویی و تجهیزات پزشکی به ریاست معاونین وزرای نهادهای مربوطه، گام های موثری در حل و فصل ریشه ای مشکلات بردارند.
وی گفت: در قالب این کارگروه ها می توان مشکلات و موانع احتمالی را مورد بررسی قرار داد و راهکارهای لازم برای عبور از آنها را یافت و در نهایت تصمیمات لازم را برای رفع مشکلات و موانع اتخاذ کرد.
سفیر ایران ادامه داد: به موازات این نشست های بین دولتی، جلسات منظم و مستمری نیز با فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف و سازمان های مرتبط دو کشور در سطح رئیس نمایندگی و همکاران بخش های مربوطه برگزار می شود ضمن اینکه ما پیگیر آن هستیم تا ظرفیت های متقابل تجاری دو کشور و تازه ترین تغییر و تحولات در قوانین و تغییرات احتمالی آنها در دو طرف، اطلاع رسانی شود چرا که نقش موثری در گسترش همکاری ها ایفاء می کند.
** اصل اعتماد و احترام متقابل مبنا و پایه همکاری تهران و مینسک است
وی در واکنش به این پرسش که با این تفاسیر آیا از روند رو به رشد روابط دو کشور رضایت دارید؟ گفت: خوشبختانه از آغاز برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس همواره اصل اعتماد و احترام متقابل مبنا و پایه همکاری ها را تشکیل داده است.
اویسی ادامه داد: به همین لحاظ روند کلی مناسبات در پرتو دیدگاه مشترک مقامات عالیرتبه دو کشور با کمترین فراز و نشیب به روند صعودی خود ادامه داده است.
سفیر ایران در بلاروس اظهار داشت: با تلاش های صورت گرفته، روند همکاری ها و تعاملات سازنده بین دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری به طور منظم در جریان است.
سفیر ایران به آخرین رویداد مهم سیاسی بین دو کشور که شهریور ماه گذشته برگزار شد نیز اشاره کرد و گفت: علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در راس هیات پارلمانی و جمعی از مقامات دولتی ضمن بازدید سه روزه از بلاروس با مقامات بلندپایه این کشور از جمله رئیس جمهور و همتایان خود دیدار کرد.
به گفته وی، در این سفر بر گسترش بیشتر همکاری های پارلمانی تاکید شد ضمن اینکه نقشه راه همکاری بین گروه های دوستی پارلمانی دو کشور به امضا رسید که در پرتو آن کارگروه های تخصصی پارلمانی نیز در حوزه های مختلف همکاری نقش بیشتری ایفا خواهند کرد.
وی گفت: دیدار روسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای در چینگدائو چین در خرداد ماه گذشته، رویداد مهم دیگری بود که روند تعاملات منظم و روابط نزدیک بین سران دو کشور را تایید می کند.
سفیر ایران افزود: طی چندماه گذشته همچنین چندین نشست مشترک بین روسای کارگروه های تخصصی دو طرف در چارچوب برنامه های کمیسیون مشترک اقتصادی برگزار شده است که آخرین موارد آن برگزاری دومین نشست کارگروه مشترک صنعتی در مینسک در مردادماه گذشته و اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی در تهران در شهریور ماه بود.
وی گفت: بهمن ماه پارسال چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی به ریاست وزرای صنایع دو کشور در تهران برگزار شد که طی آن چندین تفاهمنامه در حوزه های مختلف صنعتی، بهداشت، دارویی و کشاورزی به امضای دو طرف رسید و توافقات مختلف آن در قالب کارگروه های تخصصی بین دو کشور دنبال می شود.
به گفته سفیر ایران در بلاروس، همچنین فرایندهای همکاری های منطقه ای نظیر اتحادیه اقتصادی اوراسیا و طرح های کریدور از دیگر زمینه هایی است که به موازات تعاملات موثر و مستمر دو کشور در مجامع مختلف بین المللی در دستور کار همکاری های چندجانبه بین دو کشور قرار دارد.
گفت وگو از: رحمت الله خدادادی
اروپام ** 1346 **