به گزارش پارس نیوز، 

 «نیویورک تایمز» در گزارشی اعلام کرد که آمار حدودی مقامات امنیتی و مقامات در وزارت بهداشت افغانستان پس از بسته شدن مراکز رای‌دهی نشان می‌دهد که روز گذشته بر اثر حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان دستکم 78 نفر کشته شدند که 28 نفر از قربانیان را نیروهای امنیتی افغان تشکیل می‌دهند.

این نشریه آمریکایی افزود که دستکم 70 نفر نیز بر اثر حملات و انفجارها به مراکز رای‌دهی زخمی شدند که بیشتر آن‌ها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

78 کشته و 470 زخمی در نخستین روز از انتخابات پارلمانی افغانستان

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به «تیفا» نیز اظهار داشت که پس از آغاز رای‌گیری خشونت‌ها در 12 ولایت تشدید شد و همچنین ناظران شاهد مشکلات گسترده‌ای در رابطه با دستگاه‌های بیومتریک و فهرست رای‌دهندگان بودند.

از سوی دیگر نیز پس از بسته شدن مراکز رای‌دهی در پی تمدید زمان انتخابات شمارش آرا در 79 درصد از مراکز رای‌دهی به دلیل نبود برق دچار مشکل شد.

78 کشته و 470 زخمی در نخستین روز از انتخابات پارلمانی افغانستان

این بنیاد اعلام کرد: مردم افغانستان باوجود تمام مسایل امنیتی و تهدیدات مشارکت عظیمی در انتخابات داشتند اما مشکلات فنی و مدیریتی سبب نگرانی تیفا نسبت به نتیجه نهایی انتخابات شده است.

چند هفته پیش از برگزاری انتخابات نیز گروه‌های اپوزیسیون، دولت افغانستان را به تلاش برای مهندسی انتخابات متهم کردند و مشاجرات میان دولت و آنها آمادگی برای برگزاری انتخابات را پیچیده کرد و در نهایت تصمیم گرفته شد تا برای تضمین شفافیت انتخابات از فناوری بیومتریک استفاده شود.

78 کشته و 470 زخمی در نخستین روز از انتخابات پارلمانی افغانستان

عدم آگاهی کارمندان کمیسیون انتخابات از چگونگی استفاده از دستگاه‌های بیومتریک و دیر رسیدن مواد انتخاباتی سبب تاخیر در برگزاری انتخابات در بسیاری در مراکز رای‌دهی شد و برخی کارمندان کمیسیون نیز به دلیل تهدید طالبان در مراکز رای‌دهی حاضر نشدند.

ما را در فیسبوک ، توییتر و تلگرام دنبال کنید.