به گزارش پارس نیوز، 

­واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه تحقیقات درباره خبر‌ها و گزارش‌های مربوط به استفاده از بمب‌های حاوی فسفر سفید در سوریه توسط (به اصطلاح) ائتلاف بین‌المللی تحت فرماندهی آمریکا را خواستار شد.

واسیلی نبنزیا در جسله روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل گفت: باید درباره این خبر‌ها تحقیقات جامع و کاملی صورت گیرد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد پس از انتشار اخبار و گزارش‌ها پیرامون اقدام جنگنده‌های (به اصطلاح) ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در استفاده از بمب‌های حاوی فسفر سفید در حمله به مناطق شرق سوریه، باید تحقیقات جامعی در این باره انجام شود.

وزارت امور خارجه سوریه روز یکشنبه به سازمان ملل متحد درباره اقدام ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در استفاده از بمب‌های ممنوعه حاوی فسفر سفید علیه غیرنظامیان سوری در استان دیرالزور که به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان غیرنظامی و بی گناه منجر شد، شکایت کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از وزارت امور خارجه این کشور گزارش داده بود سوریه با ارسال دو نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت از جنایت جدید ائتلاف غیرقانونی تحت فرماندهی آمریکا علیه غیرنظامیان سوری در شهر هجین در استان دیرالزور شکایت کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه سوریه، دمشق در این نامه‌ها اعلام کرد جنگنده‌های ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در جنایت جدید علیه غیرنظامیان سوری از بمب‌های ممنوعه حاوی فسفر سفید در شهر هجین استفاده کردند که بر اثر آن تعدادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان شهید یا زخمی شدند.

وزارت خارجه سوریه افزود اقدام ائتلاف آمریکایی در استفاده از سلاح‌های ممنوعه علیه غیرنظامیان سوری به یک رویکرد هدفمند و عامدانه تبدیل شده است که در چارچوب یک رشته جنایت‌های جنگی و غیرانسانی ائتلاف آمریکایی علیه شهروندان سوری از جمله حمایت از تروریسم و استفاده از تروریست‌ها و شبه نظامیان جدایی طلب برای رسیدن به نقشه‌ها و توطئه‌های خصمانه آن صورت می‌گیرد.

وزارت خارجه سوریه در نامه‌های ارسالی به دبیر کل سازمان متحد و رئیس شورای امنیت این سازمان از آنان خواست به مسئولیت‌های خود در حفظ صلح و امنیت جهانی، اجرای تحقیقات بین المللی درباره این جنایت‌ها و محکومیت آن‌ها، اقدام فوری برای متوقف کردن و جلوگیری از تکرار آن و نیز پایان حضور تجاوزگرانه نظامیان آمریکایی و دیگر نیرو‌های خارجی که به شکل غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند، عمل کنند.

گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز شنبه گذشته اعلام کرد جنگنده‌های ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در تجاوز جدیدی به خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریست‌های داعش، طی بیست و چهار ساعت گذشته از آن زمان با سلاح‌های ممنوعه بین المللی شهرک هجین در جنوب شرق دیرالزور را بمباران کردند.

منابع محلی به خبرگزاری سانا گفت: جنگنده‌های وابسته به ائتلاف آمریکایی چند منطقه در شهرک هجین واقع در ۱۱۰ کیلومتری شرق شهر دیرالزور را با بمب‌های ممنوعه حاوی فسفر سفید هدف قرار دادند و شماری از غیرنظامیان بر اثر این حمله جان باختند و یا مجروح  شدند.