به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی با ارائه جزئیات بیشتر از پرونده مفقود شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول، نوشت که پنج مظنون شناسایی شده در این پرونده همگی ارتباط مستقیمی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دارند.

در ابتدای این مطلب با اشاره به حضور دائمی یکی از مظنونین در کنار بن‌سلمان حین سفرهای خارجی، آمده است: سه مظنون دیگر از سوی شهود و دیگر مدارک به تیم امنیتی ولی‌عهد سعودی مرتبط هستند.

بر این اساس، مظنون پنجم نیز یک پزشک کالبدشکاف است که مقام مهمی را در وزارت کشور عربستان و دستگاه درمانی این کشور در اختیار دارد. چنین مقامی فقط با دستور مستقیم ولیعهد سعودی تن به این ماموریت داده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد اگر همانطور که مقامات ترکیه گفته‌اند، این مظنونین در زمان مفقود شدن خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول حضور داشتند، پس ارتباط مستقیم با آنچه که رخ داده با محمد بن سلمان وجود دارد. همین مسئله اظهارات برخی افراد مبنی بر اینکه قاتلان سرخود، خاشقجی را سر به نیست کرده‌اند، غلط از کار درمی‌آید.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه بعد از تماس تلفنی با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی، گفت که او هیچ اطلاعی از سرنوشت خاشقجی ندارد و به احتمال زیاد «قاتلان سرخود» این کار را کرده‌اند.

مقامات ترکیه که خواسته‌اند نامشان فاش نشود می‌گویند ۱۵ مظنون شناسایی شده، که عکس‌هایشان را نیز چندی پیش منتشر کردند، همگی از افسران امنیتی و اطلاعاتی رژیم سعودی هستند.

نیویورک تایمز می گوید که یکی از مظنونین به نام «عبدالعزیز مطرب» یک دیپلمات سعودی است که در سال ۲۰۰۷ در سفارتخانه ریاض در لندن به کار گرفته شد. او بارها به عنوان محافظ با ولی‌عهد سعودی به سفرهای خارجی رفته بود.

یک کارشناس فرانسوی که مدت زمانی را به خدمت برای خاندان آل سعود گذارنده با شناسایی «عبدالعزیز محمد الحساوی» به عنوان مظنون دوم، گفت که وی یکی از اعضای تیم امنیتی محمد بن سلمان است.

مظنون سوم با نام « ثائر غالب الحربی» سال گذشته به خاطر شجاعت در دفاع از جان ولی‌عهد سعودی در حادثه چند ماه قبل در جده، به درجه ستوانی در گارد سلطنتی ارتقا پیدا کرده بود.

« محمد سعد الزهرانی» نیز که نامش در جمع اعضای گارد سلطنتی سعودی دیده می‌شود، در ویدئویی در سال ۲۰۱۷ کنار محمد بن سلمان مشاهده شده است.