به گزارش پارس نیوز، 

قاضی تحقیقات دادگاه نظامی شهر البلیده در جنوب الجزائر، دستور حبس موقت پنج تن از ژنرال‌های ارشد این کشور را صادر کرد.

وبگاه الجزائری «النهار» گزارش داد که قضیه تغییر و تحولات در نهاد نظامی با صدور حکم حبس موقت برای پنج تن از ژنرال‌های ارشد به اتهام فساد، ثروت‌اندوزی غیرقانونی و سوء استفاده از منصب، وارد فاز جدیدی شده است.

بنابر این گزارش، سرلشگر «الحبیب شنتوف» فرمانده سابق ناحیه یک نظامی، سرلشگر «عبدالرزاق شریف» فرمانده سابق ناحیه چهار نظامی، سرلشگر «سعید بای» فرمانده سابق ناحیه دو نظامی، سرلشگر «بوجمعه بودواور» مدیر سابق دایره مالی وزارت دفاع و سرلشگر «مناد نوبه» فرمانده سابق دستگاه ژندارمری و یک سرهنگ و مسئول سابق دستگاه امنیت به حبس موقت جهت ادامه تحقیقات محکوم شدند.

«عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور الجزائر حدود سه ماه پیش «الحبیب شنتوف» فرمانده ناحیه نظامی یک و «سعید بای» فرمانده ناحیه نظامی دو را برکنار و به جای آن‌ها سرلشگر «علی سعدان» مدیر آکادمی نظامی در شرشال را به عنوان فرمانده ناحیه نظامی یک و سرلشگر «مفتاح صواب» را به عنوان فرمانده ناحیه نظامی دو منصوب کرد.

بوتفلیقه پیش از این بر برخورد جدی با فاسدان و عدم استثناء قائل شدن برای هیچ یک از مسئولان مرتبط با پرونده‌های فساد تأکید کرده بود.

سپتامبر گذشته دستگاه قضائی الجزائر گذرنامه‌های پنج افسر عالی‌رتبه را مصادره کرده و نام آن‌ها را در فهرست افراد ممنوع‌الخروج قرار داد.