به گزارش پارس نیوز، 
 وزارت دفاع قطر اعلام کرد که یک ناو هواپیما‌بر آمریکایی روز گذشته (یکشنبه) با سه هزار سرباز در ساحل این کشور پهلو گرفته است.

در این بیانیه آمده است که ورود این ناو به قطر در راستای همکاری‌های نظامی مشترک بین دو کشور برای تأمین امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم است و این بزرگ‌ترین ناوی بوده که تا کنون وارد ساحل قطر شده است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع قطر، در مراسم استقبال از این ناو آمریکایی که حامل سه هزار نفر از جمله یک هزار و 600 تفنگدار دریایی است، شماری از افسران قطری و «ویلیام گرانت» کاردار سفارت آمریکا در دوحه حضور داشتند.

 

 

قطر میزبان پایگاه نیروی هوایی «العدید» آمریکا است و در حال حاضر، بیش از 10 هزار نیروی نظامی آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند.
«خالد العطیه» معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر پیشتر اعلام کرد که این کشور با اختصاص 1.8 میلیارد دلار در صدد توسعه این پایگاه هوایی است.

قطر از زمان قطع روابطش با عربستان، امارات، بحرین و مصر در 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96)، تلاش کرده است همکاری‌های نظامی خود را نه صرفا با آمریکا بلکه با کشورهای دیگر نیز افزایش دهد.

دوحه در این راستا، قراردادهایی برای خرید تسلیحات با کشورهای مختلف به امضا رسانده که مهمترین آن خرید 12 فروند جنگنده «رافائل» از فرانسه و 490 خودروی زرهی از شرکت «نکستر» این کشور به ارزش حدود 10 میلیارد یورو است.
این کشور آوریل گذشته یک قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی از آمریکا به مبلغ 2.5 میلیارد دلار امضا کرد و گفت وگوهایی برای خرید سامانه موشکی «اس – 400» از روسیه را هم آغاز کرده است.