به گزارش پارس نیوز، 

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا امروز (یکشنبه) اعلام کرد که چین هنوز آمادگی امضای یک توافق تجاری را ندارد.

وی در گفتگو با خبرنگاران در داخل کاخ‌سفید اعلام کرد: آنها (چینی ها) می‌خواهند توافق کنند. من یک هفته پیش به آنها گفتم که شما هنوز آمادگی این توافق را ندارید. چین می خواهد به یک توافق برسد. چین عاشق دستیابی به توافق است. من فکر نمی کنم که آنها هنوز آماده این کار باشند.

ترامپ در ادامه افزود: من هنوز فکر نمی کنم که آنها آماده باشند. آنها برای مدت طولانی پول زیادی به دست آورده‌اند. کاری که آنها با آمریکا کردند این بود که هر ساله بین 300 تا 500 میلیارد دلار از این کشور بیرون کشیده‌اند. من احترام ویژه‌ای برای چین و بخصوص برای «شی جین پینگ»، رئیس جمهور آن قائل هستم. ما در نهایت به یک توافق دست می یابیم؛ اما فکر نمی کنم الان آنها آمادگی این کار را داشته باشند.

وی در ادامه با تهدید اعمال تعرفه های وارداتی بیشتر علیه محصولات چینی گفت: آمریکا به تازگی هم بر روی 250 میلیارد دلار از کالاهای چین تعرفه های وارداتی اعمال کرد.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این بارها تأکید کرده بود که توافق تجاری دوجانبه میان آمریکا و چین عادلانه و متوازن نیست. وی همچین چین را به سرقت مالکیت معنوی متهم کرده است.

دونالد ترامپ از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ورود به کاخ سفید اعلام کرده است که کشورش به قدرتمندترین کشور جهان از نظر اقتصادی تبدیل شده است. وی در این خصوص گفت: می دانید ما 11 تریلیون دلار دارایی بدست آورده ایم. چین چندین تریلیون دلار پول از دست داده است. اما ما 11 تریلیون دلار بدست آوردیم. بنابراین در حال حاضر ما قدرتمندترین کشور از نظر نظامی و اقتصادی در جهان هستیم.

روابط میان واشنگتن و پکن در ماه های اخیر در پی تشدید تنش‌های تجاری میان این دو کشور، به سردی گراییده است. این دو کشور تاکنون بارها تعرفه‌های وارداتی علیه کالاهای کشور مقابل اعمال کرده‌اند. کارشناسان بر این باورند که ادامه جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن می تواند بر اقتصاد و تجارت جهان تأثیر منفی بگذارد.