به گزارش پارس نیوز، 

جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی ضمن رد گمانه زنی ها برای نامزدی ریاست جمهوری در سال 2020 میلادی از متحدان واشنگتن خواست تا در رقابت شدید بین غرب و قدرت های اقتدارگرا مشارکت بیشتری داشته باشند.

بر اساس این گزارش بایدن با حمله به رقبای بزرگ ایالات متحده، آنها را به تلاش برای نابود کردن ارزش های غربی متهم کرده است.

وی افزود: ما در حال هدایت و مدیریت یک رابطه جدید با چین در حال ظهور هستیم و همین طور با یک روسیه رو به افول ولی متجاوز. چین قصد دارد خودش را به عنوان یک هژمون و قدرت برتر و مسلط و یک قدرت جهانی مطرح کند و روسیه در حال استفاده از همه ابزارها برای بی ثبات کردن جهان است.

بایدن اظهار داشت: هدف نهایی و اصلی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ، به جای استقرار مجدد اتحاد جماهید شوروی، نابود کردن ناتو و اتحادیه اروپا است. چالش روسیه و چین، تنها یک رقابت بین قدرت های بزرگ نیست بلکه جنگ و منازعه سیستم ها است.

معاون باراک اوباما گفت: روسیه و چین و سایر قدرت های اقتدارگر به دنبال ایجاد قوانین جدید بین المللی هستند که می تواند با ارزش ها و منافع ما ناهماهنگ باشد به خصوص در زمینه های اقتصادی و تجاری، امنیت اطلاعات و داده ها، مالکیت معنوی و حقوق انرژی.