به گزارش پارس نیوز، 

به نوشته وبگاه «واشنگتن اگزمینر» دونالد ترامپ از برنامه حضور در سوریه تا زمان حضور ایران در این کشور حمایت کرده و این مسئله الزاما به معنای حضور نیرو‌های نظامی نیست.

«جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در گفتگو با روزنامه «نیویورک تایمز» گفت: «در حالی‌که دولت گامی جدیدی برای بیرون بردن نیرو‌های تحت فرماندهی ایران از سوریه را شروع کرده است، متحدان عرب و نیرو‌های نیابتی منطقه حامی جایگزین شدن نیروی هوایی آمریکا با حدود ۲ هزار پرسنل نظامی آمریکا هستند.»

به نوشته واشنگتن اگزمینر، این برنامه موجب حضور آمریکا در سوریه تا زمانی حضور ایران در این کشور می‌شود.

«جان بولتون» مشاور امنیت مالی رئیس جمهور آمریکا نیز در این زمینه گفت: «مادامی که نیرو‌های ایرانی خارج از مرز‌های ایران هستند و عملیات نیابتی ایران و شبه نظامیان ادامه دارد، قصد ترک سوریه را نداریم.»

این نشریه در ادامه با ذکر سخنان برخی مقام‌های آمریکایی نوشت: سیاست دولت ترامپ در قبال سوریه و ایران تکیه کردن به اعراب برای مواجهه با ایران است.

در همین رابطه جان بولتون ازکشورهایی، چون مصر، عربستان، قطر و امارات متحده عربی بعد از شکست تروریست‌ها در منطقه یک ارتش متحد عربی شکل دهند.

نماینده ویژه آمریکا در این زمینه گفت، خروج نیرو‌های ایران و شبه نظامیان اکنون یکی از سه شرایط برای خروج از سوریه است. دو شرط دیگر، شکست کامل داعش و حمایت از روند صلح سازمان ملل متحد است.

جفری در این زمینه گفت: «ترامپ می‌خواهد تا زمان برآورده شدن شرایط دیگر در سوریه باشیم. اما به طور واضح بگویم که این لزوما به معنای حضور نظامی آمریکا نیست. راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانیم آنجا باشیم. ما روش‌های دیپلماتیک بسیاری داریم. ما نیرو‌های محلی آموزش دیده در مناطق مختلف سوریه داریم. متحدان ما نیرو‌های محلی دارند.»

وی ادامه داد: «ارتش آمریکا همچنین می‌تواند پشتیبانی هوایی خود را از متحدان، همانطور که قبلا در عراق انجام داد، فراهم کند. البته من هیچ کدام از این گزینه‌هایی که در آینده سوریه اعمال خواهیم کرد را پیشنهاد نمی‌کنم فقط می‌گویم راه‌های زیادی برای فعالیت ما وجود خواهد داشت.»