به گزارش پارس نیوز، 

وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ولید معلم و محمد جواد ظریف وزرای امورخارجه سوریه و ایران در دیدار با یکدیگر در نیویورک درباره اجرای توافق روسیه - ترکیه برای ایجاد مناطق غیرنظامی در ادلب و روند مذاکرات آستانه گفتگو کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این گفتگو پیرامون آخرین دیدار میان تضمین‌کنندگان (شامل ایران، روسیه، ترکیه) مذاکرات آستانه، اجرای توافقات سوچی (برای ایجاد مناطق غیرنظامی) و کمیسیون قانون اساسی بوده است. دو طرف توافق کردند که به مشورت، همکاری و کمک رسانی در این زمینه‌ها ادامه دهند.

بنابر اعلام وزارت امور خارجه سوریه، ولید معلم همچنین در دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب واقع در شرق سوریه و انتقال کمک‌های بشردوستانه به این کشور بحث و رایزنی کرده است.

روسای جمهور ترکیه و روسیه هفته گذشته ضمن ملاقات با یکدیگر توافق کردند که در ادلب بین ۹ تا ۱۲ مایل منطقه غیرنظامی (بدون درگیری) ایجاد کنند که نیرو‌های مخالف و نیرو‌های دولتی ملزم به رعایت آن هستند.

ایران، روسیه و ترکیه نیز که مذاکرات آستانه را با هدف حل بحران سوریه آغاز کرده‌اند، تضمین‌کنندگان اجرای آتش بس در سوریه محسوب می‌شوند.