به گزارش پارس نیوز، 

در حالی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قصد دارد به زودی به آلمان سفر کند، وی از برلین خواسته است تا جنبش گولن را در فهرست سازمان های تروریستی قرار دهد.

بر اساس این گزارش، ترکیه بارها فتح الله گولن را عامل اصلی کودتای نظامی نافرجام 2016 میلادی معرفی کرده است.

آلمان پیش از این با درخواست ترکیه مخالفت کرده و گفته است که نیاز به شواهد و اسناد بیشتری دارد تا درباره این مساله تصمیم گیری کند.

اردوغان در مطلبی که در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زیتانگ منتشر شده، نوشته است: انتظار اولیه ما از جمهوری فدرال آلمان این است که گروه فتح الله گولن را به عنوان مسئول کودتای نظامی نافرجام در ترکیه شناسایی کند، همان کاری که بریتانیا انجام داده است.

روابط بین آنکارا و برلین در پی کودتای نظامی نافرجام 2016 و سرکوب منتقدان و مخالفان دولت ترکیه به شدت تیره و تار شده است.

اردوغان افزود: ما برای افزایش روابط تجاری و اقتصادی با آلمان تلاش می کنیم. برای رفاه و آینده روابط دو کشور، بیایید منافع مشترک را افزایش داده و مشکلات مان را کاهش دهیم.

اقتصاد ترکیه پس از سال ها رشد و رونق چشمگیر اکنون با بحران روبرو شده است، کاهش شدید 40 درصدی ارزش لیره ترکیه موجب رشد فزاینده بدهی های خارجی این کشور شده است.

تحریم های اقتصادی و تجاری دولت ترامپ علیه دولت ترکیه نیز به بحران اقتصادی این کشور دامن زده است.

آلمان پذیرای 3 میلیون تبعه ترک تبار است. آنکارا به شدت از اینکه برلین به طراحان و حامیان کودتای نظامی 2016 پناه داده است، خشمگین است.

آلمان و اتحادیه اروپا به شدت روی ترکیه حساب می کنند تا مانع از هجوم آوارگان سوری به مرزهای اروپا شود. بحران مهاجران و آوارگان سوری در سال 2015 میلادی، چالش های زیادی را برای کشورهای اروپایی ایجاد کرد.

اردوغان قصد دارد در این سفر 3 روزه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دیدار کند ولی مقام های دو کشور گفته اند که اعطای کمک مالی آلمان به ترکیه در شرایط کنونی موضوع گفتگوها نخواهد بود.