به گزارش پارس نیوز، 

به نوشته روزنامه الیوم السابع، استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند به تازگی در گزارش به پارلمان کشورش نسبت به بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در شهر حسیمه ابراز نگرانی کرده بود. مراکش روز گذشته خانم دیزری بونیس، سفیر هلند در رباط را در اعتراض به این گزارش احضار کرد.

از 28 اکتبر 2016 مردم شهر حسیمه در منطقه شمالی مراکش تظاهراتی را در اعتراض به وضعیت معیشتی منطقه آغاز کرده‌اند که دولت تاکنون بسیاری از رهبران این اعتراضات از جمله ناصر الزفزافی را روانه زندان کرده است. این سلسله اعتراضات که با مرگ یک ماهی فروش در درگیری با ماموران شهرداری حسیمه آغاز شد، به "جنبش الریف" مشهور است.

منابعی در وزارت خارجه مراکش اعلام کردند که رباط قاطعانه گزارش وزارت خارجه هلند درباره پیامدهای تظاهرات منطقه شمالی در مراکش را رد و محکوم می‌کند.

در همین راستا، یک دیپلمات مراکشی تاکید کرد: این اقدام یک دخالت مستقیم در امور داخلی مراکش قلمداد می‌شود که ناشی از عدم احترام به عدالت و دستگاه قضایی مراکش است و کاملا با قوانین بین‌المللی درخصوص احترام به احکام قضایی صادر شده توسط یک کشور خارجی در تناقض است.

مراکش ضمن اعلام مخالفت خود با گزارش وزیر امور خارجه هلند اعلام کرد: محتویات و اطلاعات این گزارش اشتباه و بر اساس برآوردهای نادرست و غیرواقعی است.

رباط همچنین تصمیم گرفت نشست دوجانبه ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش با همتای هلندی‌اش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را تعلیق کند.

در گزارش وزیر خارجه هلند آمده است که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق‌بشر درباره شرایط بد بازداشت‌شدگان در زندان‌های مراکش نگرانند و هلند از مقامات مراکش خواسته است تا به این نگرانی‌ها توجه کنند.