به گزارش پارس نیوز، 
مرکز روسی استقبال و سازماندهی پناهندگان سوری در گزارشی اعلام کرد که از سپتامبر ۲۰۱۵ تا کنون ۱۲۱۶۷۹۶ پناهنده سوری از کشور‌های اطراف به خانه‌هایشان بازگشته‌اند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، در این گزارش آمده است که از این تعداد پناهنده ۳۶۴ هزار تن زن و ۶۲۰ هزار تن کودک هستند. شب گذشته نیز ۶۴ پناهنده از جمله ۱۸ زن و ۳۴ کودک نیز از لبنان به کشورشان بازگشتند.

طبق این گزارش، یک میلیون و هفتصد هزار پناهنده سوری اراده بازگشتن به خانه‌هایشان را دارند.

این مرکز روسی همچنین اعلام کرده است که در حال حاضر مشغول بازسازی ۵۲ مدرسه، ۲۳ شهربازی، ۳۴ مرکز تولید نان (نانوایی)، ۳۳ ایستگاه آب، ۱۶ ایستگاه برق، ۱۷ درمانگاه و ۲۹۳ خانه مسکونی در استان‌های دمشق، دیرالزور، حماه و حمص است.

تا کنون بیش از شش میلیون پناهنده سوری در کشور‌های هسایه سوریه ثبت شده است. طبق اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، کشور ترکیه در رتبه اول حضور پناهندگان سوری با یک میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده، قرار گرفته است. در مرتبه بعدی کشور لبنان با آمار یک میلیون نفر قرار دارد.

با آزاد سازی جنوب سوریه و پیش از آن آزادسازی حومه دمشق و نزدیک شدن به مراحل پایانی بحران هفت ساله در سوریه، مسأله بازگشت پناهندگان به صورت جدی، مطرح شده است.