به گزارش پارس نیوز، 

رژیم صهیونیستی می‌گوید از تصیم دولت قبلی کلمبیا برای به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطین شوکه شده است.

بنا به گزارش «تایمز اسرائیل»، امانوئل نهشون» سخنگوی امور خارجه رژیم صهیونیستی، در نخستین واکنش رسمی اسرائیل به اقدام دولت کلمبیا گفته است: ما دیدن این گزارش در رسانه‌ها شوکه شدیم و منتظر توضیحات دولت جدید کلمبیا هستیم که در حال بررسی این موضوع است.

سفیر رژیم صهیونیستی در کلمبیا خواستار لغو این تصمیم شد. وی در پیامی توئیتری نوشت: این اقدام یک سیلی به متحدی وفادار است که با سطح روابط و نزدیکی میان رهبران ما مغایرت دارد.

کارلوس هولمز، وزیر امور خارجه کلمبیا، روز پنج‌شنبه اعلام کرد خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور این کشور هفته گذشته و کمی پیش از پایان دوران ریاست جمهوری اش تصمیم گرفته است، کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.

ایوان دوکه، رئیس جمهور جدید کلمبیا روز سه شنبه سوگند یاد کرد. دولت وی تاکید کرده است اجرای تصمیم لحظه آخری سانتوس در قبال فلسطینیان را بررسی خواهد کرد، البته تایید کرده که این تصمیم قانونی است.

از آنجایی که آمریکا کشور فلسطین را به رسمیت نمی شناسد، کلمبیا نیز تا به اینجا به دلیل روابط نزدیکش با واشنگتن، از انجام این کار امتناع کرده است. با این حال در سال های اخیر کلمبیا به دنبال ایجاد یک سیاست خارجی مستقل بوده است، سیاستی که شامل درخواست برای تغییراتی در سیاست های ضد-مواد مخدری نیز می شود.

طبق تصمیم مانوئل سانتوس، کلمبیا آخرین کشور در آمریکای جنوبی است که کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.