به گزارش پارس نیوز، 

 

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، ژان کلود یونکر در مذاکراتی که ماه گذشته با ترامپ به منظور جلوگیری از وضع تعرفه های جدید داشت توافق کرد تا به افزایش واردات سویا و گاز طبیعی مایع از ایالات متحده به اتحادیه اروپا بپردازد.

اتحادیه اروپا مدت ها تلاش کرده است تا با گسترش زیرساخت های گاز طبیعی مایع و برای دسترسی به تامین کنندگان دیگر مانند ایالات متحده، از. وابستکی ۴۰ درصدی اش به روسیه برای تامین نیازهای خود بکاهد.

با این وجود، مقامات اتحادیه اروپا تاکید دارند که پیش افتادن واردات گاز طبیعی مایع از ایالات متحده در رقابت با روسیه، به نیروهای دخیل در بازار بستگی دارد.

یونکر در بیانیه ای گفت: "صادرات رو به رشد گاز طبیعی مایع ایالات متحده، اگر قیمت آن قابل رقابت باشد، می تواند نقش فزاینده و استراتژیکی در تامین گاز اروپا ایفا کند."

وی گفت: "اما ایالات متحده باید نقش خود را در برداشتن نوار قرمز محدودیت ها ایفاکند” که اشاره ای به قوانین ایالات متحده برای صادرات گاز طبیعی مایع به اروپا را دارند.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت: از زمان ورود اولین محموله گاز طبیعی میع ایالات متحده به اروپا در سال ۲۰۱۶، واردات این بلوک به ۲.۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.

اتحادیه اروپا گفته است: در سال ۲۰۱۷، اروپا بیش از ۱۰ درصد کل صادرات گاز طبیعی مایع ایالات متحده را به خود اختصاص داده بود، در حالی که در سال ۲۰۱۶ این رقم ۵ درصد بوده است. اسپانیا، فرانسه و ایتالیا بزرگترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که گاز ایالات متحده را خریداری می کنند.

یونکر پیشتر تأیید کرده بود که اتحادیه اروپا پایانه های بیشتری را برای وارد کردن گاز طبیعی مایع (LNG) از ایالات متحده خواهد ساخت. برخلاف گاز طبیعی که در حال حاضر از روسیه به اروپا تحویل داده می شود، گاز طبیعی مایع باید توسط کشتی به تاسیسات تخصصی ارسال شود و این امر هزینه واردات نفت از آمریکا را بالا می برد و تقاضا برای محصول آمریکایی را کاهش می دهد.

واشنگتن در یک ژوئن با اشاره به زمینه های امنیت ملی تعرفه هایی را بر روی واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک وضع کرد و ترامپ تهدید کرده بود که این تعرفه ها را بر خودرو ها و قطعات خودرویی وارداتی از اتحادیه اروپا گسترش می دهد.

در واکنش به تعرفه های فلزات ایالات متحده، اتحادیه اروپا قبلا بر واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۲.۸ میلیارد یورو (۳.۳ میلیارد دلار)، از جمله مشروبات الکلی و موتور سیکلت هایی که تولید برخی از حوزه هایی است که در انتخابات از ترامپ حمایت می کردند، وضع کرده است.

ترامپ بعد از توافق ماه گذشته با یونکر اعلام کرد که: "ما بر علیه روح این توافق اقدامی نخواهیم کرد مگر اینکه یکی از طرفین مذاکرات را متوقف سازند". او افزود که گام بعدی، برداشتن تعرفه های آمریکا برای آلومینیوم و فولاد و همچنین تعرفه های متقابلی که اتحادیه اروپا به دنبال آن وضع کرد، است.