به گزارش پارس نیوز، 

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس از برلین، اردوغان قرار است 28 و 29 سپتامبر (6 و 7 مهر) و در جریان سفری که پس از یک دوره تیرگی در روابط آلمان و ترکیه انجام می شود، از برلین دیدار کند.
«اولریخ دمر» سخنگوی مرکل گفت که همه موضوعات مهم از جمله اختلاف های میان دو کشور، در جریان دیدار صدراعظم با اردوغان مورد بحث قرار می گیرد.
آلمان به تازگی تحریم های اقتصادی ترکیه را در پی پایان دو سال وضعیت فوق العاده در ترکیه لغو کرد و به شهروندان خود درباره مسافرت به ترکیه اطمینان داد.
ترکیه پس از کودتای نافرجام سال 2016میلادی و پاکسازی گسترده مقام های کشوری، در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام، اما به تازگی این وضعیت را لغو کرد.
بازداشت شهروندان آلمانی از سوی آنکارا پس از کودتای نافرجام ترکیه، باعث تنش در روابط دو کشور شد. برلین سال گذشته در مورد بازداشت های گروهی در ترکیه در پی کودتا و اخراج و عزل افرادی که کودتاچی خوانده می شدند، ابراز نگرانی کرد.
روابط آنکارا و برلین به ویژه پس از کودتای آن سال به تیرگی گرایید. دلیل دیگر تنش در روابط ترکیه و آلمان، جلوگیری از سخنرانی انتخاباتی مقام های ترکیه در اجتماع ترک تبارها در شهرهای مختلف آلمان پیش از برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه بود.
مقام های دو کشور در سال گذشته سخنان تندی علیه یکدیگر رد و بدل کردند، به طوری که اردوغان، مقام های آلمان را به نژادپرستی متهم و اقدام آنها را ناشی از تفکرات فاشیستی، اسلام هراسی و بیگانه ستیزی توصیف کرد.
اروپام**9109**2040