به گزارش پارس نیوز، 

مرکز پژوهشی آمریکایی گزارش داد که دوحه پس از هشدارهای شدیدی که از سوی آمریکا نسبت به خرید اس 400 سامانه موشکی پیشرفته روسی دریافت کرده، از خرید آن منصرف شد.

انجمن آمریکایی سیاست های خاورمیانه در گزارشی که روز گذشته (دوشنبه) منتشر کرد نوشت که آمریکا نسبت به تصمیم دوحه برای خرید سامانه اس 400 از مسکو و الحاق این سلاح پیشرفته به تسلیحات نظامی موجود در منطقه عربی که غالبا سلاح های آمریکایی در اختیار دارند، واکنش نشان داده است.

این انجمن همچنین اضافه کرد که برخی گزارش ها تهدیدات عربستان علیه قطر در این خصوص را رد می کنند چرا که ریاض خود خواستار خرید این سامانه پیشرفته از مسکو بوده است.

طبق گزارش این انجمن، همان طور که آمریکا با خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه از سوی ترکیه مخالفت کرد همین موضوع درباره دوحه نیز تکرار شده است.

در این گزارش آمده که آمریکا در ممانعت از خرید این سامانه از روسیه توسط دوحه موفق خواهد بود چرا که این کشور نمی تواند واشنگتن را خشمگین کند به این دلیل که آمریکا بزرگترین پشتیبان آن در شرایط فعلی است.

انجمن سیاست های خاورمیانه در گزارش خود تلاش آمریکا برای منع کشورهای حاشیه خلیج فارس از بستن قراردادهای تسلیحاتی با روسیه را ناموق دانست و افزودکه هم اکنون نفوذ روسیه در منطقه بسیار افزایش یافته است. 

طبق این گزارش، کشورهای حاشیه خلیج فارس به خوبی درک می کنند که آمریکا خیلی سریع از شرکا و متحدان منطقه ای خود دست می کشد به همین دلیل در فکر تنوع دادن به منابع تسلیحاتی خود هستند و کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا نمی تواند آنها را متوقف کند.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در روزهای گذشته نوشت که عربستان سعودی که خود از جمله خریداران سامانه موشکی اس-400 روسی است با این مسئله که این موشک‌ها به رقیب وی، یعنی قطر، هم فروخته شود مخالفت و تهدید به پاسخ نظامی به چنین مسئله‌ای کرده است.

منابع قطری پیش از این از اهتمام این کشور به سامانه روسی اس ۴۰۰ خبر دادند و اعلام کردند که مذاکرات درباره خرید این سامانه در مراحل پیشرفته ای قرار دارد.