به گزارش پارس نیوز، 

عضو هیأت مدیره کنفدراسیون خبرنگاران ترکیه با اشاره به اینکه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا موضوعی مهم برای آنکارا است گفت: در دوره جدید، پارلمان با دولت اردوغان در هماهنگی کامل خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حالی برگزار شد که با توجه به سابقه طولانی موفقیت های رجب طیب اردوغان در عرصه سیاسی و بخصوص انتخابات مختلف این کشور اکثر کارشناسان پیروزی مجدد وی را پیش بینی کرده بودند.

انتخابات اخیر جمهوری ترکیه از اهمیت بسزایی برخوردار بود، چرا که با تغییرات ساختار در قانون اساسی این کشور رییس جمهور جدید با برخورداری از حیطه اختیارات فراوان این فرصت را بدست می آورد تا قدرتمندتر از گذشته به اداره کشور بپردازد.

بدین ترتیب پس از اعلام نتایج انتخابات، رجب طیب اردوغان موفق شد در همان دور اول گوی سبقت را از رقبایش ربوده و با کسب اکثریت آرا رییس جمهور ترکیه ی نوین شود.

در خصوص این موضوع خبرگزاری مهر گفتگویی با نظمی پینار خبرنگار و عضو هیأت مدیره کنفدراسیون خبرنگاران ترکیه انجام داده که در ادامه می آید.

*علی رغم بعضی از پیش بینی ها مبنی بر کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری اخیر به دور دوم، به نظر شما دلیل پیروزی رجب طیب اردوغان در همان دور اول چیست؟

همانطور که شما هم اشاره کردید کشیده شدن انتخابات به دور دوم در واقع نوعی تخمین و حدس و گمان بود که از سوی برخی گروه ها به عنوان یک عملیات روانی مورد استفاده قرار می گرفت. اما در نظرسنجی های واقعی همه چیز مشخص بود.

اردوغان و نیروهای همراهش نیز این نکته را بخوبی درک کرده بودند. البته دلیل اصلی برگزاری انتخابات زودرس هم همین مسأله بود؛ اینکه بازی سیاسی کشورهایی که به دنبال ایجاد خللی در نظام ترکیه بودند با شکست مواجه شود. در واقع رجب طیب اردوغان از همان ابتدا در مورد پیروزیش در انتخابات اطمینان داشت.

*پس از انتخابات، فضای سیاسی و معادلات قدرت در ترکیه چه تغییراتی خواهد داشت؟

اعتقادم اینست که پس از انتخابات با یک ترکیه بسیار قدرتمندتری مواجه خواهیم بود. حزب عدالت و توسعه اصلاحات درون حزبیش را که از دو سال پیش آغاز کرده است ادامه خواهد داد. در واقع تغییرات جدی تر در جناح مخالفان به وقوع خواهد پیوست.

در حالیکه اقشار مختلف سیاسی مشغول نوسازی خود هستند موفقیت اردوغان در مدیریت اقتصادی کشور همان جمعیت نزدیک به پنجاه درصد را که به او رأی نداده اند را نیز به سمت وی متمایل خواهد کرد.

*پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، مواضع اردوغان در قبال مشکلاتی مانند مسأله کردها، مبارزه با تروریسم و عضویت در اتحادیه اروپا چگونه خواهد بود؟

این نخستین بار نیست که اردوغان در انتخابات پیروز می شود. اردوغان با اشراف کامل به قدرتی که از سوی مردم به وی واگذار شده مسیر خود را با قدرت ادامه خواهد داد.

همانندپنداری مسأله کرد و مشکلات ناشی از تروریسم در ترکیه بسیار اشتباه است. کردها هم در این انتخابات به اردوغان رأی دادند. به طور مشخص با هموطنان کردی که اعتقاد به نظام رسمی ترکیه دارند هیچ مشکلی وجود ندارد. ولی مبارزه با افراد و گروه هایی که از سوی پ ک ک فریب خورده و با آنها همکاری می کنند با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

عضویت در اتحادیه اروپا برای ترکیه بسیار مهم است. در این دوره بر روی این مسأله و حل و فصل مشکلات موجود تلاش خواهد شد، اما باید به این نکته هم اشاره کنم که ترکیه در رابطه با مفاد عضویت در اتحادیه اروپا مواضع خود را هم با قدرت حفظ خواهد کرد.

*در ترکیه نوین تعادل و ارتباط میان پارلمان و جایگاه اردوغان در عرصه سیاسی کشور به چه شکلی خواهد بود؟

بدون هیچ شکی پارلمان جدید در هماهنگی کامل با اردوغان خواهد بود. در این مورد باید گفت که حضور و حمایت های حزب حرکت ملی از اهمیت بالایی برخوردار است.

این حزب در انتخابات اخیر از نظر تأثیرگذاری در آینده ترکیه با کسب فرصتی مناسب صاحب مسئولیتی بسیار بزرگ شده است.

*با توجه به نتایج مشخصی که در انتخابات بدست آمده، ترکیه که هم اکنون در حال تصاحب موقعیت استراتژیک نوینی است سیاست های منطقه ایش را در چه سمت و سویی به پیش خواهد برد؟

بطور حتم جایگاه سیاسی و جغرافیایی ترکیه همواره از نوعی اهمیت استراتژیک برخوردار است. کشوری که از یک رهبری قدرتمند و یکپارچه داخلی برخوردار است در زمینه سیاست خارجی هم موفق عمل خواهد کرد.

از این پس دوران همکاری های استراتژیک جدیدی به رهبری ترکیه ای که قادر است دوست و دشمنش را به خوبی تشخیص دهد آغاز خواهد شد.  بخصوص از نظر من اتحاد کشورهای اسلامی بدون حضور ترکیه غیر ممکن خواهد بود.