به گزارش پارس نیوز، 

وی روز چهارشنبه یادآور شد که اروپا به یافتن توازن جدیدی در روابط خود با آمریکا با درنظر گرفتن مشکلات ایجاد شده از سوی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور نیاز دارد. 

وی از جمله مشکلات به وجود آمده به واسطه اقدامات دولت ترامپ را خروج آمریکا از برجام، پاره کردن توافق آب و هوایی پاریس، تهدید به اعمال تحریم علیه شرکای اروپایی و همچنین سیاست حمایت از صنایع و فرآورده های داخلی برشمرد و افزود: ما اروپایی ها باید زمانی که آمریکا از خطوط قرمز عبور می کند، به عنوان یک وزنه متعادل کننده هوشیار عمل کنیم. 

وزیرخارجه آلمان گفت: جایی که دولت آمریکا ارزش ها و منافع ما را زیر سوال می برد، باید با شدت و حدت واکنش نشان دهیم. 

وی یادآور شد که اتحادیه اروپا باید اصلاحاتی در حدود فعالیت و اعضای خود ایجاد کند تا در زمان رویارویی با تغییر نظم جهانی حاصل از تشدید تنش در روابط این قاره با آمریکا، از موضع واحدتری برخوردار شود. 

وزیرخارجه آلمان در سخنان خود، سیاست خودخواهانه رئیس جمهوری آمریکا در مورد مقدم برشمردن کشورش و همچنین حملات روسیه به قانون بین المللی و رونق و شکوفایی چین را نشانه هایی از تغییر نظم جهانی برشمرد. 

به تازگی نشستی در کبک کانادا با حضور سران کشورهای صنعتی جهان موسوم به 'گروه هفت' برگزار شد که صحنه تقابل و رویارویی اعضای این گروه با آمریکا بود. 

رئیس جمهوری آمریکا ضمن ترک زودهنگام اجلاس سران گروه هفت، گفت که از امضای بیانیه پایانی این اجلاس خودداری می کند.

این اقدام ترامپ در پی اختلاف نظر وی با «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روی داد. ترودو اعلام کرد که در مقابل اعمال تعرفه های آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم، دست به اقدام تلافی جویانه می زند. ترامپ نیز از امضای بیانیه پایانی نشست سران گروه هفت خودداری کرد.

نشست دو روزه سران گروه هفت متشکل از آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و کانادا، با انتشار یک بیانیه هشت صفحه ای به کار خود پایان داد.

در این بیانیه در اشاره ای ضمنی به تصمیم دولت آمریکا برای افزایش تعرفه ها، «حمایت گرایی» که نقطه مقابل تجارت آزاد است، محکوم و درخصوص ادامه مبارزه با این سیاست وعده داده شد.