به گزارش پارس نیوز، 

روز قدس امسال با سالهای گذشته یک تفاوت اساسی دارد.مسلمانان در حالی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را برای دفاع از مردم فلسطین با شعار "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" بدرقه می کنند که رژیم صهیونیستی گام های عملی  را برای اشغال کامل بیت المقدس برداشته است.در روزهای اخیر کاخ سفید در کمال وقاحت و پا در رکاب این موجودیت جعلی سفارت خود را از تل آویو به قدس منتقل کرد تا بار دیگر بردگی خود را برای یهودیان سوداگر به اثبات برساند؛از سویی دیگر این اتفاق در حالی صورت گرفت که برخی دولتهای مسلمان از مسیر راستین دفاع از حق ملت مظلوم فلسطین منحرف شده اند و عطش سیری ناپذیر قدرت طلبی آنها را از خود بیخود کرده است.

به این بهانه و با توجه به تفاوت اساسی روز قدس امسال نسبت به سالهای گذشته راهی میدان فلسطین شدیم،  جاییکه تا پیش از انقلاب سال 57  مسیر رفت و آمد اسرائیلی ها بود تا با آموزش های عملی  برای ساواک، به هر قیمتی شده  شاه را بر اریکه قدرت حفظ کنند،سفارت فلسطین مکانی است که پیش از بهمن 57  به عنوان سفارت اسرائیل شناخته می شد، اما بعد از اینکه معمار کبیر انقلاب رشته های استکبار را پنبه کرد  تل آویو نشینان مجبور به ترک این سفارت خانه شدند و ساختمان آن  به عنوان سفارت کشور مستقل فلسطین در نظر گرفته شد.

"صلاح الزواوی" سفیر کشور مستقل فلسطینی  جز سفیران کهنه کار  و با سابقه در کشورمان است به طوریکه  از بعد انقلاب اسلامی تا کنون  مهمان ما در خیابان فلسطین بوده است.این دیپلمات کهنه کار خاورمیانه ای، به مناسبت روز قدس برای ما  وقتی یک ساعته را در نظر گرفت تا  به سوالاتمان  در خصوص اهمیت روز  جهانی قدس و تحولات اخیر بیت المقدس پاسخ دهد. الزواوی در میان پاسخ های خود به سوالات  ما به نقش بی بدیل پیر جماران در جهانی شدن مسئله فلسطین تاکید و بر گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نابودی اسرائیل در ربع قرن  آینده صحه گذاشت.همچنین وی با اشاره به دست های پشت پرده برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس،گفت: لابی های یهودی در آمریکا  برای سیطره بر منابع غرب آسیا  طرح های کلانی را در نظر گرفته‌اند.

با این مقدمه در ادامه گفت وگوی تفضیلی باشگاه خبرنگاران جوان را با صلاح الزواوی سفیر مقدم کشورهای عربی در تهران را می خوانید؛

 

* آقای سفیر همان طور که مستحضر هستید روز قدس یکی از میراث های جهانی امام (ه)  برای مسلمان است، با توجه به این موضوع ، نقش انقلاب اسلامی ایران و حضرت امام خمینی (ره)را در مقاومت ملت فلسطین و جهانی تر شدن رنج این مردم تا چه اندازه مهم می دانید؟

الزواوی: ماه مبارک رمضان را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و روسای سه قوه و تمام مسئولان و ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم،همچنین در این ایام سالگرد رحلت امام خمینی به بیت ایشان دورود می فرستم. من باید تاکید کنم که رابطه ما با انقلاب اسلامی یک رابطه بسیار عمیق و قدیمی است،زیرا پیش از انقلاب اسلامی و از روزی که امام (ره) به خاطر دفاع از اسلام و فلسطین به ترکیه و نجف اشرف تبعید شدند رابطه ما تا به امروز برقرار بوده است.در دوران مبارزات انقلابی امام خمینی در حمایت از  ملت ما دستور داده بودند، خمس و زکات به مجاهدان راه فلسطین جایز است،این  موضوع در روحیه مبارزان ما بسیار اثرگذار بود.از ثمرات انقلابی اسلامی همین بس که امروز من در جایی نشسته ام که روزی سفیر سابق اسرائیل در آن سکونت داشت و به برکت همین انقلاب سفارت فلسطین به جای سفارت رژیم جعلی صهیونیستی جایگزین شد.

از آنجاییکه انقلاب اسلامی ایران بر دو پایه اسلام و فلسطین استوار بود،بعد از پیروزی این انقلاب شکوهمند، امام انقلاب فرموده بودند: امروز ایران فردا فلسطین و استقلال کشور ما ناقص است مگر اینکه فلسطین آزاد شود.به همین دلیل هم آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان را روز قدس نامیدند،گویی این مرد عرفانی با بصیرتشان خطراتی که متوجه بیت المقدس بود را از دیر زمان حس می کردند و تمام آن خطراتی که گوشزد کرده بودند امروز  شاهد به وقوع پیوستن آنها هستیم.

جمهوری اسلامی ایران برای فلسطین قلعه ای مستحکم است

بسیاری از فرزندان ایران در نبرد فلسطین با رژیم صهیونیستی در کنار ما بودند و امروزه رهبر معظم انقلاب مسیر حضرت امام را ادامه می دهند و پرچم مقاومت و فلسطین را محکم در دست گرفته اند به همین دلیل ما ایشان و علمایی که در این مسیر قدم برداشته اند را ضمانت خود در ایران می دانیم؛بنابراین جمهوری اسلامی ایران همیشه برای فلسطین قلعه ای مستحکم بوده و خواهد بود.

فلسطین سرزمین مقدسات، مسجد مبارک الاقصی،کلیسای قیامت و جایگاه معراج پیامبر اسلام بوده است.این سرزمین جایی است که حضرت مسیح علیه الاسلام در آن نازل خواهد شد و با حضرت مهدی دیدار خواهد کرد.فلسطین مکانی است که در آن ده هزار شهید از صحابه پبغمبر دفن شده اند و با توجه به اهمیت این مکان مقدس و شریف ملت ما از صد سال پیش در حال نبرد بوده و صد ها هزار نفر از مردم ما شهید شده اند؛ لذا هر وجب از خاک فلسطین برای ما تقدس دارد.

نقش امام خمینی برای آزادی قدس انکار ناپذیر است

متاسفانه آن روزی که شما پرچم آزادی فلسطین را بر افراشتید و حضرت امام گفت امروز ایران فردا فلسطین، دشمن شما صدام حسین گفت نه امروز ایران فردا نوبت عراق است. و چه کارهایی که در دروان جنگ نکرد. چه شهدایی که شما از دست ندادید که می توانستند در راه آزادی فلسطین قدم بردارند.با توجه به‌این موضوعات باید بگویم نقش امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران در مسیر مبارزات  ملت فلسطین برای آزادی قدس شریف انکار ناپذیر است.

*در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که آمریکا پایتخت خود را از تل آویو به بیت المقدس انتقال داد که عده ای آن را گام اساسی برای اشغال بیت المقدس  و تثبیت رژیم جعلی صهیونیستی  در منطقه دانستند، اما رهبر معظم انقلاب  در سال 94 در بخشی از بیاناتشان عنوان کردند  که اسرائیل بیست و پنج سال آینده را نخواهد دید؛نظر شما در مورد نابودی اسرائیل چیست؟

 

الزواوی:دشمن صهیونیستی ما با همکاری کشورهای غربی بعد از جنگ جهانی دوم وبه دلیل اینکه آنها می خواستند از شر یهودی‌ها راحت شوند،تصمیم گرفت یک مملکتی برای خود دست و پا کند.به همین دلیل ابتدا "انته ریو" در آرژانتین را در نظر گرفت و سپس اوگاندا و بعدهم کنیا، اما هیچکدام از این کشورها مانند فلسطین حس مذهبی یهودیان را نمی توانست تحریک کند و از آنجاییکه فلسطین یک منطقه سوق الجیشی بود و اگر یهودیان بر این مکان تسلط پیدا می کردند می توانستند مشرق و مغرب جهان عرب را از هم جدا بکنند، تصمیم بر این شد در سرزمین ما دولت یهود را تشکیل دهند؛به طوریکه در کنفرانس اول 1897 صهیونیست ها در سوییس هرتزل گفته بود، کسی که تا پنجاه سال زنده بماند شاهد تشکیل دولت فلسطین خواهد شد و متاسفانه چنین اتفاقی رخ داد.

 

رژیم صهیونیستی از اقوام مختلف تشکیل شده و نمی تواند متحد شود؛ جامعه اسرائیل یک ترکیب فیزیکی است نه شیمیایی

من با گفته رهبر انقلاب در مورد نابودی اسرائیل در بیست و پنج سال آینده موافق هستم.این رژیم جعلی و از بین رفتنی است و نمی تواند متحد شود زیرا از اقوام و اقشار مختلف تشکیل شده است و جامعه اسرائیل یک ترکیب فیزیک است نه شیمیایی. هرکدام از صهیونیست ها دو تابعیت دارد و هر موقع احساس خطر کنند وطن اصلی خود را انتخاب می کنند  و به آن باز می گردند.

زمانی گلدن مایر نخست وزیر سابق اسرائیل گفته بود که بزرگترها می میرند و نسل جوان فراموش می کنند، ولی ملت ما به او اثبات  کرد که قدس  را فراموش نخواهد کرد،به همین دلیل شما در غزه و سراسر خاک فلسطین شاهد انتفاضه های پی در پی هستید. البته باید تاکید کنم اگر تعدای از کشورهای اثر گذار جهان اسلام باهم متحد شوند و نقشه راهی را برای آزادی فلسطین طراحی کنند مطمئن هستم آزادی فلسطین رخ می دهد و رژیم صهیونیستی عقب نشینی می کند.

* از نظر شما هدف از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس چه بوده است؟آیا فکر می کنید کاخ سفید و یهودیان لابی گر اهداف کلان تری را در پس این انتقال جست و جو می کنند؟

الزواوی:ما باید جواب دندان شکنی به ترامپ بدهیم زیرا او پایتخت یک مملکت را به کشوری دیگر هدیه کرده است،اگر می خواهیم علیه این دشمن منحوس مبارزه کنیم باید به عنوان مسلمان متحد شویم و باید در جایگاه یک فلسطینی وحدت خود را حفظ کنیم.صهیونیست ها زمانیکه دولت خود را بر سرزمین فلسطین تشکیل دادند در سکه "ده آگورا " نقشه ای را تحت عنوان اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات را ترسیم کردند که شامل بخشی از اردن ،صحرای سینا ،فلسطین، سوریه، لبنان، عراق و یک سوم عربستان سعودی تا مدینه منوره است.

رژیم صهیونیستی  به دنبال سیطره بر نفت و اورانیوم منطقه است

این موضوع نشان می دهد آنها در سرزمین ما یک پایگاه بسیار ارزانی برای منافع خودشان ایجاد کرده اند تا بتوانند بر نفت و اورانیوم منطقه سیطره پیدا کنند،اما ما به عنوان فلسطینی هرگز از یک وجب خاک فلسطین چشم پوشی نخواهیم کرد و از صد سال پیش در حال نبرد بوده و هستیم.

البته باید یادآور شوم ایالات متحده آمریکا واقعیت ها را می شناسد و اگر به جایی برسد که منافعش اقتضاء کند از هم پیمانان خود دست می کشد، زیرا ما نمونه های زیادی را در تاریخ داریم که آمریکایی ها چطور همپیمانان خود را رها کرده اند.

تشخیص انجام عملیات استشهادی با مبارزان است؛در برهه ای از زمان میز مذاکره را به جای مبارزه باید انتخاب کرد/وقفه در این عملیات ها جای نگرانی ندارد

* عملیات های استشهادی در فلسطین در برهه ای از زمان باعث شد که رژیم صهیونیستی از بسیاری از مواضع خود عقب نشینی کند، اما در چند سال گذشته شاهد این موضوع هستیم که عملیات های شهادت طلبانه ای از این دست متوقف شده است. آیا این کاهش محسوس در عملیات های اسشتهادی حاکی از عقب نشینی جوانان فلسطینی است و به نظر شما از سرگیری این عملیات های شهادت طلبانه می تواند موفقیت آمیز باشد؟

الزواوی:راجع به عملیات شهادت طلبانه باید گفت در مبارزات هر ملت یک مراحلی هست که خود مبارزان تشخیص می دهند چه زمانی وارد نبرد شوند و چه زمانی در آن وقفه ایجاد کنند و پشت میز مذاکره بنشینند.همه این راهها باهم ما را به سوی پیروزی سوق می هد.برای مثال ملت الجزایر در نبرد آخر خود یک و نیم میلیون شهید تقدیم کرد تا به استقلال برسد آنها در طول دوران مبارزاتی خود وقتی حس می کردند که مذاکرتشان در ایویان فرانسه شکست میخورد به ارتش آزادی بخش خود دستور می دادند که به فراسه فشار بیشتری وارد کند.

شما در جمهوری اسلامی ایران نیز قبل از اینکه به پیروزی برسید راهپیمایی می کردید و مراحل مختلفی از مبارزه را پشت سر گذاشتید.به همین دلیل باید گفت آنهایی که مسئول مبارزه و نبرد هستند برای خودشان مراحلی را انتخاب می کنند. البته باید تاکید کنم این مراحل ما را از هدف اصلی خودمان که پیروزی بر دشمن است، نباید دور کند.بعضی وقت ها شما به قدری مبارزه می کنید که به یک مرحله خاصی می رسید و میز مذاکره را انتخاب می کنید.

از هواپیماهای بدون سرنشین برای مبارزه با اسرائیل استفاده می کنیم

در فلسطین ما از تمام راهها استفاده کرده ایم و حالا بر حسب شرایط مراحل دیگری را در دستور کار خود قرار داده ایم. شاید زمانی بر طبق شرایط یک مسئول صهیونیستی را گیر می اندختیم و زمانی ماشینی پر از سربازان صهیونیستی را منفجرمی کردیم ،اما الان در مبارزات جدید ما از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود،البته باید تاکید کنم که ما از هدف اصلی خودمان که همانا آزادی هر وجب از خاک سرزمینمان است منحرف نشده ایم؛لذا  وقفه ای که در عملیات شهادت طلبانه رخ می دهد موجب نگرانی نیست زیرا قهرمانان انقلاب می دانند کی و کجا باید از این مسئله استفاده کنند.

* شما رهبران بزرگ و مهمی را در مبارزات خود علیه رژیم صهیونیستی از دست دادید که یکی از آنها مرحوم یاسر عرفات بوده است. با توجه به افشای مستندات مبنی بر نقش مستقیم سازمان جاسوسی اسرائیل موسوم به" موساد" در ترور مرحوم یاسر عرفات رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین، برای مخاطبان ما از آخرین تحولات پرونده ایشان توضیحاتی را ارائه بفرمایید.

الزواوی:بدون شک شهید یاسر عرفات یک رهبر موسسی در انقلاب فلسطین بوده و نقش مرکزی در انقلاب فلسطین داشته است.ایشان تا روزی که زنده بودند به شهدا و مسئله فلسطین تا آخرین لحظه از عمر خود وفادار بودند.شهید یاسر عرفات مبارزات مسلحانه مردم ما را چه در داخل و خارج از فلسطین رهبری می کردند. به همین دلیل مسئله فلسطین همیشه مدیون این مرد بزرگ خواهد بود این مرد ارزشمند توانست جهاد مردم فلسطین را بنا کند و همان طور که مطلع هستید مسموم و شهید شد.

پرونده عرفات توسط خواهرزاده اش پیگیری می شود

مسئولان بر روی پرونده شهادت یاسر عرفات کار می کنند و این پرونده دست خواهر زاده ایشان آقای دکتر ناصر القدوه است که در عین حال مسئول موسسه آثار یاسر عرفات نیز است. البته باید متذکر شوم ترور رهبران ما چیز جدیدی نیست  ما مبارزان زیادی را از دست داده ایم.برای مثال من یاد دارم که با مرحوم یاسر عرفات به مشورت نشستیم و آقای مرحوم محمود الهمشری را به عنوان سفیر خودمان در پاریس انتخاب کرده ایم و آخرین دیدارم با ایشان در منزل خودم بود. به من گفت  فردا عازم پاریس هستم اما  مطمئنم که موساد من را ترور خواهد کرد و سه روز بعد در حالیکه داشت به تلفن خود جواب می داد تلفن منفجر شد و  به شهادت رسید،بنابراین ملت فلسطین ملت شهیدان است و هیچ فلسطینی نیست که در خانواده خودش شهید، جانباز و یا اسیری نداشته باشد.

فشار هیچ کشور عربی و منطقه ای را برای پذیرش طرح پوسیده آمریکا قبول نمی کنیم/از یک وجب خاک فلسطین چشم پوشی نخواهیم کرد

* به عنوان سوال پایانی لطفا نظر خود را در رابطه با فشارهای اخیر برخی کشورها نظیر عربستان، امارات، ترکیه و اردن به مقامات فلسطینی برای پذیرش طرح خیانت بار ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس اشغالی به عنوان پایتخت ابدی رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی توضیحاتی را ارائه بفرمایید.

الزواوی:ما هیچ گاه فشارها را قبول نمی کنیم از هرطرفی که باشد، ملت ما تسلیم نمی شود و مبارزان ما نیز دست از مبارزه و نبرد با اسرائیل برنخواهند داشت.

به عنوان سفیر فلسطین تاکید می کنم  طرح پوسیده به اصطلاح قرن را قبول نداریم و هیچ گاه  از وجبی از خاک فلسطین چشم پوشی نخواهیم کرد و باز یادآوری می کنم که اگر چند کشور مهم مسلمان با یکدیگر متحد شوند می توانند مسئله فلسطین را به راحتی حل و فصل کنند.در شرایط کنونی ما نیازمند حرکت عملی هستیم و هر دولت اسلامی باید از خود بپرسد که در عالم عمل چه کاری را برای بیت المقدس شریف انجام داده است،با این وجود من به آزادی و به آینده قدس شریف امیدوار هستم.