به گزارش پارس نیوز، 

یک رسانه آمریکایی در مطلبی روز چهارشنبه تضعیف مکانیسم‌های راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نتیجه خروج آمریکا از برجام و آثار آن بر «قمار» «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور امریکا با کره شمالی را مورد بررسی قرار داده است.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ در تیتر خود نوشت: «قمار ترامپ با کره شمالی به مکانیسم‌های نظارتی‌ای متکی است که او آنها را تضعیف کرد.»

در حالیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی از تشکیل تیمی از بازرسان برای بازگشت به کره شمالی برای بازبینی برنامه هسته‌ای این کشور در صورت توافق احتمالی آمریکا با پیونگ یانگ خبر می‌دهد اظهارات هفته جاری «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه اش با «ای بی سی نیوز» در مورد عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی به نوعی اعتبار این آژانس را زیر سوال برده است. بولتون در آن مصاحبه مدعی شده بود در مورد ایران بازرسی‌های مناسب انجام نشده است.

بلومبرگ در ادامه می افزاید اینگونه اظهارات مقامات آمریکایی که از بی اعتمادی آنها به عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی نشات می گیرد می تواند نه تنها قمار ترامپ با کره شمالی که قرار است در آینده نزدیک در سنگاپور انجام شود را با مشکل مواجه کند که آینده انرژی هسته‌ای و استفاده صحیح از آن را به خطر بیندازد.

این رسانه با استناد به گزارش محرمانه‌ای در مورد عملکرد سازمان بین المللی انرژی اتمی در سال  گذشته که به آن دست یافته می‌نویسد مقدار اورانیومی که طی بازرسی‌های مختلف این سازمان در سال گذشته مشاهده شد برای ساخت 209 هزار بمب اتم کافی بود. مواد هسته‌ای بازبینی شده در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 2 و نیم درصد افزایش داشت.»

به نوشته «بلومبرگ» در سال گذشته میلادی، 260 بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی، 410 مورد بازرسی را در ایران انجام داده است؛ در مجموع بیش از 2000 شبانه روز را به طور مستقیم در مکان های مورد نظر حضور داشته و حتی زمانیکه به طور فیزیکی حضور نداشته اند، دوربین‌ها و وسایل ارتباطی آنها صدها هزار «انتقال اطلاعات از راه دور» را که در وین تجزیه و تحلیل می شد را انجام داده است.

براساس گزارش رسیده به بلومبرگ، در سال 2017 که دومین سال توافق هسته‌ای ایران بود بیش از 35 بازبینی ناگهانی توسط آژانس در ایران صورت گرفته که حداقل در شش سال اخیر برای هر کشوری می تواند بیشترین تعداد ممکن باشد.

به نوشته این رسانه، آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز در ماه مارچ سال جاری گفته بود:«آژانس قوی‌ترین راستی‌آزمایی‌ها را در ایران دارد و به تمام اماکن مورد نیاز دسترسی داشته  است.»

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هفته جاری و قبل از دیدار با ولادمیرپوتین هم خاطرنشان ساخته بود:«با مشکل بسیار حساسی روبرو هستیم.»

بلومبرگ در بخش دیگری از مطلب خود به نوعی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را بی تاثیر بر گفت‌وگوی ترامپ با کیم جون اون، رهبر کره شمالی، در سنگاپور نمی‌داند و این تصمیم ترامپ را عامل بی اعتمادی دنیا به ویژه پیونگ یانگ به آمریکا قلمداد می کند.

قابل ذکر است خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران اتحادیه اروپا را به تکاپو انداخته است برای حفظ درآمدهای کلان اقتصادی که از راه تجارت با ایران به دست آورند به دنبال راه های حفظ قرار داد هسته‌ای ایران بگردند.

روز گذشته اتحادیه اروپا و سه کشور بزرگ فرانسه،آلمان و بریتانیا در نشست بروکسل راه های مقابله با تحریم آمریکا را بررسی کردند.

در کنار اتحادیه اروپا، مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با تکیه بر گزارشات میدانی مبتنی برواقعیات خود در مورد ایران در تلاش‌اند برجام را فعال نگه دارند.