به گزارش پارس نیوز، 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه گفت درگیری‌ها در سوریه بسیار گسترده شده است و این ناآرامی‌ها بدون حضور روسیه، ترکیه، ایران، اتحادیه اروپا و دیگر قدرت‌های منطقه‌ای قابل حل و فصل نیست.

مرکل روز چهارشنبه در پارلمان مرکزی فدرال آلمان گفت: «جنگ داخلی در سوریه و مبارزه با تروریسم تکفیری به مناقشه‌ای منطقه‌ای در مقیاسی بزرگ تبدیل شده است که بدون حضور روسیه، ترکیه، ایران، عربستان سعودی، اردن و همچنین اروپا قابل حل و فصل نیست.»

آنگلا مرکل همچنین در سخنرانی خود اعلام کرد خروج از توافق هسته‌ای ایران درست نیست.

با این حال، وی با اشاره به اهمیت روابط اروپا و آمریکا برای آلمان و منافع ملی این کشور، خاطرنشان کرد اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای ایران، نباید به روابط قاره سبز و آمریکا آسیب وارد کند.

وی افزود: «حضور در اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای امنیت آلمان ضروری است. به این ترتیب، علی‌رغم تمام مشکلاتی که این‌ روزها با آن روبرو هستیم، روابط ترانس آتلانتیک از اهمیت بسزایی برخوردار شده است و نباید تغییری در آن صورت گیرد. با این وجود، باید بر اختلاف رویکردها در روابط ترانس آتلانتیک فایق آییم که نخستین مسئله آن، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران است.»

روز سه‌شنبه، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت در جلسه گفتگوی وزرای خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران در بروکسل، همه طرف‌ها پذیرفتند ظرف چند هفته آینده برای دستیابی به راه‌حل‌هایی در پاسخ به خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تلاش کنند.

علی‌رغم تایید پایندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود در 11 بازرسی گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد واشنگتن از برجام خارج می شود.